Пукањето на врската на Виктор Орбан со неговото семејство од Европскиот парламент конечно ја достигна точката на кулминација. По долги години напнатост, на многу членови на Европската народна партија (ЕПП) им олесна кога унгарскиот премиер скокна самиот пред да биде исфрлен од возот на пратеничката група на најголемата партија во Европскиот парламент.

Орбан рече дека пратениците од неговата партија Фидес ја напуштаат десноцентристичката група, веднаш откако парламентот одобри промена на правилото што ќе го отвори патот за суспензија на унгарската владејачка партија од нејзините редови.

Дел од ЕПП долго време сакаше разделување. Партијата со години беше обвинувана за затворање очи бидејќи унгарската влада ги еродира демократијата, човековите права и владеењето на правото, Орбан редовно ги напаѓаше институциите на ЕУ, а Фидес прифаќаше екстремно десен популизам.

Фидес луто ги отфрли обвинувањата, додека водачите на ЕПП со години тврдат дека е подобро нивниот широк сојуз да се обиде да ги задржи трупите на Орбан отколку да се одметнат и да продолжат да се движат десно.

Прашањето и за Орбан и за ЕПП сега е дали оваа поделба им носи корист или штета на долг рок.

На краток рок, двете страни имаат што да изгубат. На ЕПП остануваат без 12 пратеници, што воопшто не е добро откако партијата не се прослави на последните европски избори. Фидес, од своја страна, го губи своето место во рамките на големата, влијателна и богата политичка сила што и даде платформа за унапредување на своите интереси на европската сцена.

Лидерите на ЕПП јавно гласаа воздржано, но забележано е дека пратениците во групата во голема мерка ја поддржуваа претходната промена на правилото што овозможи Фидес на крајот да биде исфрлен од власта.

Многу сум среќен што групата ЕПП е толку обединета. Не гледам победници и губитници, па дури и би рекол дека жалам што ги изгубив нашите колеги од семејството на ЕПП, им рече на новинарите лидерот на партијата Манфред Вебер.

Вкупно 148 пратеници од групата гласаа за новите правила, додека само 28 гласаа против. Орбан одговори брзо со писмо, велејќи дека неговите пратеници ќе ја напуштат ЕПП, бидејќи гласањето очигледно беше непријателски потег против Фидес и неговите гласачи.

Тензиите меѓу Фидес и другите, повеќе центристички членови на ЕПП тлеат со години. Фидес е суспендиран од членството во партискиот сојуз ЕПП од март 2019 година, но неговите пратеници останаа дел од групата во Европскиот парламент, и покрај обидите на некои да ги соборат.

Сепак, многу пратеници на ЕПП, дури и некои кои претходно се залагаа за чување на пратениците на Фидес во своите редови, на крајот се изморија од, како што сметаа, повторените напади врз вредностите на партијата и нејзините лидери.

Клучни играчи во драмата во средата беа германските демохристијани (ЦДУ), партијата на канцеларката Ангела Меркел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајан и нивните сојузници од баварскиот ЦСУ, кои долго време одбиваа да удрат директно на Фидес, но ја поддржуваат промена на правилата.

Вебер во средата рече дека е јасно дека Фидес се оддалечил од вредностите на основачите на ЕПП.

Тие се оддалечија од ЕПП, ние не, рече Вебер, како што пренесе Политико.