Полицаец беше застрелан утрово пред зградата на хрватската влада на плоштадот Свети Марко во Загреб. Осомничениот за нападот изврши самоубиство. На граѓаните не им е дозволен пристап до плоштадот Свети Марко, каде што е сместена владата, хеликоптери го контролираат градот, а парламентот престана да работи.

„Полициските службеници пронајдоа лице во Јабуковац кое одговараше на описот на напаѓачот. Лицето изврши самоубиство “, соопшти полицијата половина час по инцидентот.

Ранетиот полицаец со брза помош бил однесен од местото на настанот, а напаѓачот бил во бегство.

Пукањето се случило утрово нешто пред девет часот пред влезот на владината зграда, а за време на пукањето, тврдат тие, се слушнал рафален истрел.

Неколку медиуми јавуваат дека полицаецот бил застрелан од калашников.

Според хрватските медиуми, хрватскиот парламент ги откажал сите најавени активности. Бројни полициски сили се наоѓаат на плоштадот, каде што се наоѓа седиштето на владата, парламентот и Уставниот суд, не е дозволен пристап до граѓаните, а хеликоптерите го контролираат градот.

Напаѓачот пукал во рафал кон влезната врата од Бански двори, при што сериозно повредил полицаец кој бил на влезот во зградата, а потоа наводно се свртел на другата страна и испукал кон зградата на парламентот.

Во тек е истрага за расветлување на околностите под кои 31-годишниот полицаец е тешко повреден рано утрово.

Дел од хрватските медиуми претходно објавија дека напаѓачот, кој наскоро бил пронајден мртов во Јабуковац, наводно пукал во зградата на владата и парламентот и дека рафалот само го погодил полицаецот.

Според извештаите на медиумите кои се повикуваат на очевидци, напаѓачот дошол до зградата на владата од север, од црквата Свети Марко.

Тој пукал од рафал кон влезната врата од Бански двори, при што сериозно повредил полицаец кој бил на влезот во зградата, а потоа наводно се свртел на другата страна и испукал кон зградата на парламентот.