Откако беше хоспитализиран во воената болница Валтер Рид поради инфекција со коронавирус, американскиот претседател Доналд Трамп доби доза на антивирусен лек ремдесивир, изјави лекарот на претседателот, др. Шон Конли, додавајќи дека претседателот е многу добар.

Среќен сум што објавувам дека претседателот е многу добар и не му е потребен дополнителен кислород. Во консултација со специјалисти, решивме да започнеме терапија со ремдесивир и претседателот ја прими првата доза и сега удобно се одмара, напиша др. Шон Конли во изјава издадена од Белата куќа.

Ремдесивир, кој првенствено е наменет за третман на ебола, се покажа како ефикасен во борбата против коронавирусот, односно во скратувањето на периодот на опоравување на пациентите со ковид-19.

Инаку, Европската агенција за лекови започна безбедносни студии за ремдесивир, откако некои пациенти кои го користеа овој лек пријавија сериозни проблеми со бубрезите.

Европската агенција за лекови објави дека не е јасно дали акутната бубрежна инсуфициенција што ја добиле пациентите е последица на употребата на лекот против Ковид-19, но дека ова прашање бара понатамошно истражување, пренесува Асошиејтед прес.

По пристигнувањето во болницата Валтер Рид, претседателот Доналд Трамп објави на Твитер дека е добро. “Минува добро, мислам. Ви благодарам на сите. Ве сакам”, објави Трамп.

Американскиот претседател беше пренесен со хеликоптее во воената болница Валтер Рид на лекување во петокот, 17 часа откако беше објавено дека е позитивен на ковид-19. Тој претходно објави видео порака од 18 секунди, која беше снимена во Белата куќа. “Одам во болницата Валтер Рид. Мислам дека сум многу добро, но мора да се осигураме дека сè ќе оди добро”, рече Трамп во видео пораката што ја објави стоејќи, облечен во темно одело со сина вратоврска.

Според хеликоптерот, кој го однел во болница, тој одел без ничија помош, носел маска за лице и не разговарал со новинарите.

Неименуван официјален претставник на Белата куќа за Ројтерс изјави дека претседателот Трамп не му делегирал овластување на потпретседателот Мајк Пенс, кој во петокот бил тестиран негативно на коронавирус, како и на спикерот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, која е трета по ред во можниот трансфер на власта, зад потпретседателот Пенс.