Ноле го освои Мастерсот во Рим по петти пат во кариерата, со што ја продолжи серијата на победи во 2020 година.

Единствениот пораз-го загуби мечот со одлука на судиите, го доживеа на УС Опен по дисквалификацијата и несреќниот удар на линискиот судија со топка.

По триумфот во Рим, Новак истакна колку му значи оваа титула по шокот во Newујорк.

Реков и на отворањето на турнирот, ментално доживеав еден вид на подеми и падови во првите четири, пет дена по Отвореното првенство на САД. Бев во шок, како и многу други луѓе, но продолжив и навистина никогаш немав проблем во животот да продолжам од нула и да се надевам на најдоброто. Мислам дека многу ми помогна да имам добар турнир веднаш после тоа една недела.

Не мислам дека го играв мојот најдобар тенис, да бидам искрен. Не сакам да звучам арогантно, секако дека сум многу, многу среќен со титулата, но знам дека сè уште имам уште неколку брзини. Се надевам дека ќе успеам да го подигнам тоа ниво на Ролан Гарос, бидејќи ќе биде потребно доколку сакам да се пласирам во финалето. Позитивната работа е што добро сервирав во текот на целиот турнир, и дека најдобрата игра ја најдов во најважните моменти – изјави Ноле .