Во последните 24 часа нема починати пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.086, бројката на оздравени пациенти е 5.427, а на починати е 460. Во моментов бројот на активни случаи изнесува 4.199. Согласно со најновите податоци, статистиката на активни случаи по градови и следна:

– Скопје 4.607, активни 1.935
– Куманово 987, активни 282
– Дебар 193, активни 125
– Штип 732, активни 380
– Прилеп 322, активни 52
– Тетово 992, активни 283
– Струга 415, активни 206
– Велес 212, активни 21
– Битола 114, активни 60
– Охрид 262, активни 111
– Кавадарци 38, активни 21
– Гостивар 372, активни 223
– Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
– Струмица 35, активни 24
– Крива Паланка 22, активни 8
– Радовиш 28, активни 23
– Крушево 15, активни 9
– Кочани 94, активни 24
– Пробиштип 47, активни 28
– Демир Хисар 24, активни 22
– Македонски Брод 12, активни 8
– Пехчево 6, активни 0
– Берово 4, активни 1
– Валандово 6, активни 0
– Виница 5, активни 1
– Делчево 5, активни 4 (*1 лице од ПЕ Делчево е од Македонска Каменица)
– Кратово 13, активни 8
– Свети Николе 216, активни 188
– Кичево 120, активни 93
– Ресен 143, активни 45
– Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 95.169 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 лица од кои на кислородна поддршка се 40, а нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 4 позитивни деца и 8 пациенти сомнителни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 11 нови, а вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 40, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Според новите податоци, борјот на активни случаи во скопските општини денеска е следен:

– Чаир – 271
– Аеродром – 212
– Бутел – 138
– Гази Баба – 198
– Центар – 161
– Карпош – 174
– Сарај – 114
– Кисела Вода – 179
– Ѓорче Петров – 129
– Студеничани – 99
– Шуто Оризари – 126
– Арачиново – 34
– Илинден – 26
– Петровец – 23
– Чучер Сандево – 11
– Сопиште – 21
– Зелениково- 9
– Странец – 8
– Нераспределен- 2


Напишете коментар