Најмалку осум лица загинаа како резултат на снежни врнежи на западниот брег на Јапонија, објави денес јавната телевизија НХК, цитирана од ТАСС.

277 лица беа повредени. Повеќето несреќи се случиле при снежни врнежи од покриви и дрвја, како и при отстранување на снег.

Во текот на последните 24 часа, властите успеаја да извлечат поголем дел од над илјада автомобили заробени во снегот.

Лошото време се смести во Јапонија кон средината на минатата година. Повеќе од 500 летови беа откажани поради снежни врнежи.

Најмалку 546 летови се откажани денес од јапонските аеродроми поради силното снежно невреме, јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата НХК.

Лошите временски услови го погодија брегот на Јапонското Море, како и областа на северниот остров Хокаидо. Како резултат, локалните авиокомпании откажаа 460 летови закажани за четврток, како и 86 закажани за во петок.