Најдолговечната британска владетелка, кралицата Елизабета, за прв пат по 75 години, во средата го прослави својот роденден без принцот Филип, со кого се омажи во 1946 година.

Ова ќе биде втор пат по ред нејзиниот роденден да помине без почесни топовски стрелби. Тоа не се случи ниту минатата година, што беше првпат во 68 години од нејзиното владеење, по нејзино лично барање, бидејќи сметаше дека тоа не е соодветно во време на криза поради пандемијата со ковид. Оваа година, пукањето ќе биде откажано бидејќи деновите на жалост за смртта на принцот Филип траат до петок.

Извори блиски до кралското семејство изјавија дека кралицата годинава ќе го прослави својот роденден со помал број членови на семејството, и дека традиционалниот семеен портрет на кралското семејство нема да биде објавен оваа година. Исто така, нема да има јунски роденденски прослави, официјални прослави познати како „Поздрави со бои“. Како што е познато, кралицата нема да извршува кралски должности во наредните недели, иако ќе работи од дома и лично ќе одговара на пораките на светските лидери, кои изразија сочувство за смртта на принцот Филип.

Од моментот кога го наследи британскиот престол во 1952 година, Елизабета Втора го помина патот од поправка на воени камиони за време на Втората светска војна, стоејќи на балконот покрај Винстон Черчил за Денот на победата, раѓањето на четири деца, преку секојдневно прегледување на документите од „црвената „кутии“ и неделни состаноци со дванаесет премиери.

Кога се роди, јавниот интерес не беше преголем. Сепак, таа беше само трета во наследната серија, а погледите на јавноста сè уште беа насочени кон нејзиниот харизматичен чичко Едвард VIII, кога луѓето го обожуваа. Едвард станал крал по смртта на неговиот татко, но тој абдицирал поради неговата љубов кон Американката Волис Симпсон.

Кога дозна дека ќе стане кралица, воопшто не беше среќна. Сепак, Елизабета беше омилена во Велика Британија уште од рана возраст. Во куќата ја нарекоа Лилибет. Таа и нејзината сестра беа воспитувани од гувернанта, која подоцна ја опиша Елизабет како посебно дете, крајно уредно, прецизно, многу одговорно.

Винстон Черчил еднаш рече дека таа има голем авторитет, бидејќи тој во неа гледаше решителност уште од рана возраст.

Бракот со грчкиот принц Филип не беше најдобро прифатен во Бакингемската палата, а најголеми противници на венчавката беа нејзината мајка и баба. Набргу по венчавката, тие се преселија на Малта, каде што беше стациониран Филип, и така малиот медитерански остров стана единствената земја покрај Велика Британија во која живееше Елизабета.

Крунисувањето на 26-годишната Елизабета во 1953 година беше најпопуларниот кралски настан во 20 век, а нејзиното доаѓање на тронот донесе нова енергија во банкротираната и истоштена од војната Велика Британија. Повеќе од 100 милиони луѓе го слушаа преносот на радио, а 27 милиони го гледаа на телевизија преку Би-Би-Си.

За време на Втората светска војна, Елизабета работеше како механичар во територијалната одбрана на Лондон. Таа беше исклучително добра во поправка на камиони, а возеше и брза помош.

Таа е одличен возач, но нема дозвола. Таа еднаш целосно го шокираше саудискиот крал Абдула кога го возеше низ нејзиниот имот. Отпрвин, кралот бил изненаден што таа воопшто седела на возачкото место, а потоа тој бил воодушевен од нејзиното крајно брзо возење по тесните улички.

Тој има голема љубов кон кучињата и коњите, за кои знае сè што може да се знае, а сака и трки со коњи.

Што се однесува до нејзиниот стил, Елизабет отсекогаш била облечена во фустани со весели бои, многу квалитетни материјали, цветни дезени и детали. Таа секогаш носеше мал накит, капа, женски ракавици и мали чанти.

Таа е обожавана во Велика Британија. Само секој петти посакува таа да абдицира, а три четвртини од Британците се посветени на монархијата. Единствениот пат кога британската монархија беше во криза на популарност беше во времето на смртта на принцезата Дајана во 1997 година. На кралицата тогаш и сепрефрлаше дека била многу студена.

Досега таа посети 117 земји и помина 1,7 милиони километри. Како што е случајот со возачката дозвола, Елизабет нема ниту пасош. Што е логично кога ќе го земете предвид фактот дека пасошите се издаваат на нејзино име, па затоа би било бесмислено сама да си даде дозвола да патува.

Според братучетката на кралицата Маргарет Родс, кралицата Елизабета пие џин пред ручек, чаша вино со ручекот и чаша шампањ пред спиење.