Веста дека американскиот претседател Доналд Трамп е заразен со Ковид-19 и дека е во изолација во неговиот дом, одекна како бомба. Светските власти им посакаа на американскиот претседател и прва дама брзо закрепнување, а експерти од повеќе области ги проценуваат ризиците од новата ситуација и предупредуваат.

Покрај Доналд и Меланија Трамп, и советничката во Белата куќа Хоуп Хикс беше заразена со вирусот корона, што отвори голем број прашања во врска со контактите што ги остварија претходните денови.

Американските медиуми наведуваат дека Хикс неодамна била во контакт со Иванка Трамп, Џаред Кушнер, Руди Џулијани, Доналд Трамп помладиот, Тифани Трамп, Кимберли Гилфојл.

Џо Бајден, противникот на Трамп на претстојните претседателски избори, треба, исто така, да биде тестиран за вирусот корона, сметаат многумина, бидејќи пред неколку дена тој учествуваше во телевизиска дебатата со сегашниот шеф на Белата куќа.

„Гардијан“ наведува дека американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен испратиле „љубов и молитви“ до претседателот и првата дама, но дека тие не кажале дали се тестирале за вирусот и дали ќе одат во изолација. Пенс и Трамп беа во контакт во Белата куќа во понеделникот.

Светската здравствена организација наведува дека во просек се потребни од пет до шест дена за едно лице да започне да покажува симптоми откако е заразено со вирусот корона, но дека е можно симптомите да се појават во рок од 14 дена. „Гардијан“ пишува дека на Хикс очигледно и се слошило во средата, односно дека тој ден почнала да се чувствува лошо.

Според американските закони, ако претседателот на САД не може да ја изврши својата должност поради некоја причина, тогаш го заменува потпретседателот. Во случај и тој да не може да ја извршува функцијата, следниот на ред е претседателот на Претставничкиот дом на Конгресот, а таа должност во моментов ја извршува Ненси Пелоси од редовите на демократите.

Медицинскиот аналитичар на Си-Ен-Ен, д-р Џонатан Рејнер, во четвртокот изјави дека Пелоси треба да биде во изолација во случај Трамп и Пенс да добијат вирус на корона.

Медиумите потсетуваат дека портпаролот на Белата куќа, Кајли Макинани, во јули изјави дека владата на Трамп не се подготвува за можноста Пелоси да ја преземе должноста претседател.

Аналитичарот за национална безбедност Саманта Виноград изјави дека оваа ситуација е „црвено предупредување“ со оглед на тоа што потенцијално може да се случи.

„Ова е можеби најопасниот момент со кој се соочила американската влада. Претседателот Трамп страда од смртоносен вирус и мора да оди во карантин. Тој не може целосно да ги извршува своите должности “, рече Виноград.

Таа додаде дека е логично поради секојдневните контакти на Трамп со неговите соработници и други високи функционери во апаратот за национална безбедност, исто така, да бидат заразени со вирусот корона.

„Во најдобар случај, тие нема да можат да ги извршуваат своите должности. Американската влада е неверојатно ранлива во моментот, немаме на располагање целосен персонал, а тоа значи дека има дупки во функционирањето на националната безбедност поради оваа дијагноза (на претседателот Трамп) “.

Што велат лекарите? Лекарот на Трамп, Шон Конли изјави дека претседателот и неговата сопруга се чувствуваат добро и дека ќе останат во Белата куќа се додека не се опорават.

„Претседателот и првата дама се добро во моментот и планираат да останат дома во Белата куќа за време на заздравувањето. Медицинскиот тим на Белата куќа и јас ќе бидеме будни. Ја ценам поддршката што ја дадоа најголемите медицински експерти и институции во нашата земја. „Бидете уверени дека очекувам претседателот да продолжи да ги извршува своите должности без прекини додека се опоравува“, рече Конли во изјавата издадена од Белата куќа.

Австралискиот експерт за вирусот корона, Норман Сван, тврди дека стапката на смртност што му се заканува на 74-годишно лице се движи помеѓу седум и 18 проценти, додека д-р Бери Диксон, експерт во областа на интензивна нега од болницата Сент Винсент во Мелбурн, тврди дека ризикот од смрт се зголеми ако се развие пневмонија, особено кај пациенти постари од 65 години и оние со кардиоваскуларни заболувања.

„Клучните фактори на ризик за Трамп за кои знаеме се неговата возраст и фактот дека има прекумерна тежина, а тоа се фактори со висок ризик“, додаде Диксон.

Веста за позитивниот тест на Трамп на Ковид-19 го потресе американскиот пазар на капитал, пренесува Би-Би-Си. Трите водечки индекси на акции во САД се очекува да паднат околу 1,5 процент кога ќе започне тргувањето. Цените на акциите паднаа на азиските берзи денес, како и американските термински индекси.

Европските берзи забележаа пад на цените на акциите по објавата дека американскиот претседател е позитивен на Ковид-19. Падот на цените на акциите беше забележан на водечките берзи во Велика Британија, Германија и Франција.