Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1293 тестирања, а регистрирани се 515 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-207, Куманово-33,  Штип-33, Прилеп-25, Тетово-17, Велес-21, Битола-22, Охрид-3, Кавадарци-16, Гостивар-16, Струмица-17, Крива Паланка-8, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-21, Пробиштип-7, Демир Хисар-3, Пехчево-2, Берово-10,  Виница-2, Делчево-11, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-18, Неготино-12.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1194 оздравени пациенти од: Скопје-508, Куманово-41, Дебар-9, Штип-50, Прилеп-80, Тетово-69, Струга-17, Велес-60, Битола-28, Охрид-37, Кавадарци-43, Гостивар-31, Гевгелија-19, Струмица-41, Крива Паланка-42, Радовиш-7, Кочани-30, Пробиштип-13, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-5, Валандово-4, Виница-1, Делчево-1, Кратово-4, Свети Николе-13, Кичево-24, Ресен-4, Неготино-7.

Починати се 20 лица – тројца пациенти од Скопје (63, 67 и 75г), двајца од Куманово (85 и 62г), еден пациент од Штип (53г), двајца од Прилеп (38 и 46г), двајца од Тетово (36 и 55г), еден од Битола (79г) и еден од Охрид (74г), двајца пациенти од Гостивар (69 и 58г), четири пациенти од Струмица (70, 63, 48 и 65г), еден од Крива Паланка (67г) и еден пациент од Крушево (54г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 40275, бројката на оздравени пациенти е 24229, на починати е 1156, а бројот на активни случаи изнесува 14890.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 17524, активни 6808

• Куманово 2699, активни 679

• Дебар 383, активни 72

• Штип 1963, активни 417

• Прилеп 1818, активни 765

• Тетово 2783, активни 928

• Струга 940, активни 179

• Велес 1188, активни 678

• Битола 1054, активни 518

• Охрид 957, активни 389

• Кавадарци 745, активни 360

• Гостивар 1503, активни 426

• Гевгелија 492, активни 209 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 85 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1221, активни 642

• Крива Паланка 293, активни 96

• Радовиш 309, активни 121

• Крушево 49, активни 25

• Кочани 901, активни 288

• Пробиштип 263, активни 96

• Демир Хисар 114, активни 42

• Македонски Брод 116, активни 15

• Пехчево 63, активни 4

• Берово 256, активни 75

• Валандово 120, активни 35

• Виница 238, активни 119

• Делчево 322, активни 165 (82 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 97, активни 62

• Свети Николе 553, активни 122

• Кичево 761, активни 299

• Ресен 292, активни 92

• Неготино 258, активни 164 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1293 теста се преку: ИЈЗ-542, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-0, Биотек-60, МАНУ -111, Жан Митрев (Филип Втори) -131, Систина со PCR метода -353, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-43, Инфективна клиника-7, ГАК-1, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, Здравствен дом Скопје (рапид тест) -0,  лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 272.892 тестирања на Ковид -19.  

На Инфективната клиника примен е 1 пациент.  Вкупно се хоспитализирани 158 пациенти. На кислородна поддршка се 132 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 позитивни и 3 деца суспектни на Ковид-19 и 30 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 54 пациенти, на клиниката за неврологија 18 пациенти, на кожната клиника 12 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 60 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 501 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 403

• Гази Баба – 936

• Аеродром -1077

• Карпош – 928

• Центар – 884

• Кисела Вода – 831

• Ѓорче Петров – 553

• Бутел – 367

• Шуто Оризари – 103

• Студеничани – 29

• Сарај – 66

• Арачиново -16

• Илинден – 161

• Сопиште – 57

• Чучер Сандево – 49

• Петровец –67

• Зелениково -39

• Странец – 93

• Нераспределен- 149