Најмалку 25 случаи/дела за домашен тероризам се покренати во Соединетите држави во врска со случувањата во Капитол во средата од приврзаниците на претседателот Доналд Трамп , објави Ројтерс повикувајќи се на конгресен демократ.

Министерството за правда, пак, соопшти дека уште две лица се уапсени за учество во немирите.

Џејсон Кроу, член на Комитетот за вооружени сили на Претставничкиот дом, рече дека бил известен од министерот Рајан Мекарти за најмалку 25 случаи на домашен тероризам. Покрај тоа, Пентагон бил свесен за можни закани од потенцијални терористи во деновите пред и за време на церемонијата на инаугурацијата на новоизбраниот претседател демократ Џо Бајден на 20 јануари .

Пронајдени се огнено оружје со долги цевки, молотови коктели, експлозивни направи, што укажува на тоа дека била спречена уште поголема катастрофа, рече Кроу по телефонскиот разговор со Мекарти.

Секретарот на Армијата го извести демократскиот конгресмен дека Пентагон работи со локалните и федералните агенции за спроведување на законот за координација на безбедносните активности, признавајќи дека не биле пријавени доволно информации пред нападот врз она што се подготвувало.

Кроу, од своја страна, изрази загриженост во врска со извештаите дека сегашните и поранешните американски војници биле вклучени во упадот на Капитол. Министерот за одбрана вети дека ќе преземе „дополнителни мерки“.

Во немирите во Капитол загинаа пет лица, меѓу кои и еден полицаец. Втор полицаец вклучен во справување со ситуацијата починал откако бил без работа, но нема официјална причина за неговата смрт.

Во нападот загина и еден ветеран од воздухопловните сили, кој беше на мисија во Авганистан и Ирак.

Во соопштението на Министерството за правда на САД се вели дека уште две лица се уапсени за учество во нападот.

Станува збор за двајца мажи – од Тексас, односно Тенеси. Тие беа идентификувани на фотографии во Комората на Сенатот.