Нaполи го потврди трансферот на Виктор Осимен од Лил.

Италијанците платија за одличниот 21-годишен нигериски напаѓач 60 милиони евра со бонуси и со тоа го срушија клупскиот рекорд што го држи Хирвинг Лозано. Неаполците за Мексиканецот платија 38 милиони евра минатата година.

Осимен беше голема желба на многу англиски клубови, меѓу кои и Манчестер Јунајтед, Арсенал и Манчестер Сити, но Наполи беше првиот кој испрати официјална понуда која беше прифатена. Осимен потпиша петгодишен договор и ќе го носи бројот 9 кој досега беше во сопственост на Фернандо Љоренте.

Преговорите траеја цело лето за Осимен да се кара со агентот среде зделката, па Наполи мораше да работи со друг човек за да го направи трансферот, и на крајот тоа беше успешно завршено.

Осимен ја напушти Нигерија и потпиша за Волфсбург на 18-годишна возраст за 3,5 милиони евра. Тој одигра 16 натпревари за германскиот клуб и беше позајмен на Шарлерои следното лето, откако не постигна гол за Волфсбург. Белгијците го купија откако истече заемот за 3,5 милиони евра, а Осимен постигна 20 голови на 36 натпревари за Шарлерои со четири асистенции.

Минатото лето, Лил се вклучи во приказната и го купи за 14 милиони евра и само една година подоцна заработи четири и пол пати повеќе од сумата дадена за него. Нигериецот постигна 18 голови за Лил на 38 натпревари со шест асистенции, што му овозможи да се пресели во Наполи.


Напишете коментар