Натпреварот меѓу Наполи и АЗ Алкмар закажан за в четврток во Лигата на Европа на УЕФА можно е да биде одложен.

Калчолигачот денеска потврди дека последните теститирања не донеле новозаразени со Ковид-19, еден од двајцата (Елмас и Зиелински) е негативен а вториот ќе ги добие резултатите до крајот на денот.

Ова е добра вест од Италија, но непријатни вести пристигнаа од Холандија, АЗ Алкмар пријавил повеќе заразени со Ковид-19.

Поради ова од холандскиот прволигаш бараат дополнилна истрага и тестирање и можно одложување на натпреваро со Наполи.