Норберт Ретген, претседател на комисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг, рече дека европскиот одговор на инцидентот со труење од страна на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, треба да вклучува прекин на изградбата на гасоводот Северен поток 2.

Камен-темелник на целокупната европска стратегија треба да биде незавршувањето на Северен поток 2, рече Ретген.

Според него, продажбата на енергетски ресурси е егзистенцијално прашање за Москва.

Ако„ Северен поток 2 биде завршен, тоа ќе биде последната капка што ќе докаже дека инцидентот со Алексеј Навални ќе остане без последици, рече Ретген!

Тој ги повика Германија и Франција да развијат заедничка политика кон Русија.

Разговорите за заедничка европска стратегија кон Русија ќе продолжат само ако Германија и Франција се откажат од своите еднострани чекори, рече тој.

Ретген е познат по своите критички изјави против Москва. Тој е кандидат за претседател на Христијанско-демократската унија, односно да биде наследник на Ангела Меркел. Конгресот на партијата за избор на нов лидер е предвидено да се одржи во декември.

Од друга страна, претседателот на Германското здружение за гас „Зукунфт Ердгас“, Тим Келер изјави дека запирањето на изградбата на „Северен поток 2“ ќе биде скапо, а загубите може да достигнат и до осум милијарди евра.


Напишете коментар