Поранешните американски претседатели Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон изразија подготвеност да примат вакцина против коронавирус во живо, со цел да се изгради довербата на Американците во вакцинацијата.

Во интервју за радиото Сириус КСМ, Обама рече дека има целосна доверба во врвниот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи, истакнувајќи дека ќе ја прими вакцината доколку му каже дека е безбедна.

Можеби ќе се вакцинирам во живо на ТВ или ќе ја снимам вакцинација за луѓето да знаат дека верувам во науката, рече Обама.

Тој додаде дека има луѓе, вклучително и многумина во афро-американската заедница, кои се скептични во однос на вакцините. Сепак, тој нагласи дека има масовни вакцинации кои практично ги елиминираат болестите како што е детска парализа и запираат масовна смртност од сипаници.

Фреди Форд, шефот на кабинетот на Буш, за Си-Ен-Ен изјави дека поранешниот претседател разговарал со Фаучи и тимот за борба против коронавирусот на Белата куќа 19 „за да видат што може да стори за да помогне во промовирање на вакцините“.

Вакцините прво треба да им се дадат на приоритетните популации. Тогаш претседателот Буш ќе застане во редот за својата вакцина и ќе биде среќен што ќе се вакцинира пред камерите, додаде Форд.

И Клинтон е подготвена и јавно да ја прими вакцината.

Претседателот Клинтон дефинитивно ќе ја прими вакцината веднаш штом ќе му биде достапна, врз основа на утврдени приоритети од јавните здравствени службеници и ќе го стори тоа во јавно опкружување, ако тоа ќе им помогне и ќе ги охрабри Американците да го сторат истото, рече неговиот портпарол Анхел Урена за Си-Ен-Ен.

САД ги очекуваат првите испораки на вакцини за коронавирус од фармацевтските компании „Фајзер“ и „Модерна“ кон средината на декември, откако добија одобрение за итна употреба.

Според анкетата на Галуп во ноември, стравот на Американците да не се вакцинираат против коронавирусот започна да се смирува. Сепак, 42 проценти од возрасните Американци рекле дека не сакаат да бидат вакцинирани.