Авиони во сопственост на милјардерот Шелдон Аделсон, донесоа гости на неговата јахта која се наоѓа во Хрватска, но тестирањата покажаа дека неколку членови на екипажот се заразени со вирусот корона?

Двајца од 11-те членови на екипажот кои вчера слетаа во Пула со авионите „Ербас А340-500“ и „Боинг 737-74U“ се позитивни на тестирањето од корона

Пред да пристигнат во Пула, авионите и екипажот беа во Дубровник, каде што донесоа гости на крстарење на Јадранот на јахтата „Кралица Мери“, која е во сопственост на милијардерот Шелдон Аделсон. Според хрватските медиуми, епидемиолозите ги обработуваат контактите на заразените.

За потсетување, минатата недела јахтата „Кралица Мери“ исплови во пристаништето Груж, во сопственост на мулти милијардерот Аделсон, најголемиот донатор на претседателот на Соединетите држави Доналд Трамп, како и сопственикот на ланец казина во Лас Вегас, марина во Сингапур и медиуми во Израел.

Во исто време, два од неговите авиони пристигнале на аеродромот во Дубровник.

Аделсон, пред две години, му донираше дури 30 милиони долари на Трамп и беше еден од најголемите донатори на републиканците.


Напишете коментар