Многу бура во јавноста предизвика наводната изјава на словенечкиот премиер Јанез Јанша за „конечното распаѓање на СФРЈ“. Тој негираше, но реагираше европарламентарката, Тања Фајон.

Јанша негираше дека испратил неофицијален документ до Брисел, т.н. „нон-пејпер“ за наводното мирно раздвојување на БиХ, за што веќе пишуваа хрватските и медиумите во БиХ.

Во меѓувреме, европратеничката Тања Фајон го повика словенечкиот премиер да објасни што има во тој документ.

Фајон го критикуваше Јанша, тврдејќи дека неодговорното однесување во врска со т.н. завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот.

Таа на својот профил на Твитер напиша дека овие денови била предупредена од БиХ дека, како што вели, премиерот Јанша се обидува да го заврши планот Милошевиќ-Туѓман за формирање на голема Србија и голема Хрватска.

Ако извештаите на медиумите во БиХ и изјавите на дипломатите во регионот се точни, тоа може да биде многу штетно за Словенија, напиша Фајон.

Според извештаите на медиумите во Босна и Херцеговина, повикувајќи се на неименувани извори во Брисел, словенечкиот премиер Јанез Јанша на претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, му предал документ за приоритетите на претседателството на Словенија со ЕУ, во кој се наведени и насоките за „конечното распаѓање на Југославија“, известува Јутарњи лист.

Тој наводно сакал да го информира шефот на Европскиот совет за еден од приоритетите на претседателството со Европската унија, што Словенија ќе го преземе на 1 јули годинава.

Контрадикторни информации за постоењето на спорниот документ засега пристигнуваат од Брисел.

Дописникот на Дело од Брисел, Петер Жерјавиќ, на својот Твитер профил објави дека од канцеларијата на Шарл Мишел му е потврдено дека го добиле „нон-пејперот“ но за помалку од половина час да му соопштат: Не можеме да потврдиме дека добивме нон-пејпер.

Сè започна со сторијата на босанскиот портал Политички.ба, за кој тој тврди дека е поврзан со локалната разузнавачка заедница и кој објави дека Јанша е за промена на границите на Србија и Косово според планот Вучиќ-Тачи, кој минатото лето беше во игра, се додека Претседател на САД беше Доналд Трамп, но Германија беше силно против тоа, пишува Јутарњи листи.

Наведено е дека Јанша оди чекор подалеку, затоа се предвидува можност за отцепување на Република Српска, анексија на делови од Црна Гора и Северна Македонија со албанското мнозинство во Албанија и присоединување на западна Херцеговина кон Хрватска.

Резервна варијанта на наводниот план на Јанша е формирање на три национални републики во Босна и Херцеговина. Српската и хрватската, продолжува Политички.ба, ќе имаат блиски врски со нивните матични земји, додека бошњачкиот дел ќе добие коридор до меѓународните морски води што ќе биде загарантиран од НАТО.

Истите медиуми го претставуваат Јанша како најгласен поборник за „крајот на распадот на Југославија“, тврдејќи дека тој веќе подолго време го турка концептот на „Голема Србија“ и „Голема Албанија“.

Од канцеларијата на Претседателот на Словенија, Борут Пахор соопштија дека претседателот не бил запознаен со содржината на наводниот нон-пејпер што Јанша му го предал на Мишел.

Бидејќи не ја знае содржината, не може да ја коментира. Патем, претседателот Пахор е застапник на БиХ, нејзиниот територијален интегритет, европската перспектива и мирниот развој, што секогаш постојано го нагласува, соопшти кабинетот на Пахор.

Јанша веќе одговори на пишувањето во медиумите, пишувајќи на социјалните мрежи дека последен пат го видел Мишел минатата година и дека затоа ќе биде тешко физички да му се предаде нешто во февруари или март оваа година.

Јанша нагласува дека Словенија бара решенија за развој на регионот и европската перспектива на земјите од Западен Балкан, но дека ваквите написи се обидуваат да ја спречат таа цел.

Во меѓувреме, словенечкиот 24 часа објави дека добил потврда дека спорниот таен документ постои, но се претпоставува дека тој бил испратен надвор од вообичаените дипломатски канали.

Дури и највисоките словенечки претставници во Брисел не го видоа, пишува 24 часа.

Дел од нивните извори дури тврдат дека документот ќе го регулира враќањето на поранешниот премиер на Северна Македонија Никола Груевски од егзил во Унгарија.

Словенечкото Министерство за надворешни работи за агенцијата СТА изјави дека имале увид во само еден нон-пејпер за Западен Балкан, и тоа хрватскиот од крајот на минатата година, што во никој случај не се однесува на каква било промена на границите.

Словенечките европратеници Клемен Грошељ и Ирена Јовева изјавија дека Словенија треба првенствено да го поддржи понатамошниот процес на интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ и да игра улога на искрен посредник, во согласност со европските вредности, принципи, договори и спогодби, без да сака да ги менува границите меѓу државите во регионот.