Прилично силен земјотрес со епицентар на шест километри западно од Петриња е регистриран вечерва со јачина од 3,5 степени според Рихтер.

Според хрватските медиуми, сеизмолозите од хрватската сеизмолошка служба го снимиле земјотресот во 19 часот.