Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена оваа недела го посетија Сараево и останаа во БиХ неколку дена. Причината за неговото враќање во Босна беше посета и престој во босанската долина на пирамидите во Високо, а домаќин им беше професорот Семир Османагиќ, кој по посетата на двојката Đоковиќ за босанските медиуми раскажа детали за нивното пријателство.

Сопругата Сабина и јас имавме голема чест да ги пречекаме и да бидеме домаќини на двојката Ѓоковиќ. Ние веќе воспоставивме прекрасна пријателска врска полна со доверба. За време на неговата прва посета, реков дека сакам да воспоставам токму таков однос, како би можеле Новак Ѓоковиќ честопати да го гледаме овде во Високо и во БиХ, рече Османагиќ.

Професорот Османагиќ објасни како изгледало нивното пријателство и како ја доживеал сопругата на Новак Ѓоковиќ.

Новак е навистина прекрасен и разноврсен човек. Неговата сопруга Јелена е малку повлечена, бидејќи не е толку изложена на светските рефлектори. Таа е многу суптилна жена. Поминавме прекрасни три дена и имавме многу заеднички, пријателски и интимни моменти. Јас и сопругата Сабина бевме домаќини на Јелена и Новак во нашата куќа, ги поканивме на вечера. И Новак и Јелена гледаат вистински пријатели во нас, и слободно можам да кажам дека тоа е взаемно. Новак и Јелена ни ветија дека повторно ќе дојдат кај нас, но овој пат со децата.

Долги години, Новак okоковиќ го следи ликот и делото на Семир Османагиќ и неговите настапи, презентации и предавања.

Новак ми рече дека научил многу од сè што правиме. Тој е заинтересиран за нашите теми и нашата историја, но и за поинаков концепт на живот, духовност, здрава исхрана. Имаме многу теми за разговор. За време на посетата, фокусот беше повторно на тунелите во Равна, медитација, релаксација. Ѓоковиќ е многу задоволен од енергијата, мирот и спокојството што може да се почувствуваат во тунелите. Повторно бевме на Пирамидата на Сонцето, тие се воодушевени од сè тука. Со сигурност можам да кажам дека ова е прекрасна пријателска средба од која ќе имаат корист многу луѓе околу нас, но и тие кои не следат, објаснува Османагиќ.

Сцената како Новак Ѓоковиќ шета бос привлече големо внимание, многумина се прашуваа дали станува збор за некои посебни полиња за медитација или за нешто друго, а за што всушност станува збор објасни професорот Османагиќ.

Имаме една инсталација во нашиот парк наречена „Патека за масажа на вода за стопала“. Имено, кога сте боси и одите по камчиња и ладна вода, тој е идеално за циркулација на крвта и делува многу позитивно на здравјето. Откако го обиколивме паркот, двајцата ги соблековме чевлите, одевме по „Патеката за масажа на вода за нозе“, а потоа продолживме да одиме по тревата и инсталацијата наречена „Лавиринтот на розите и љубовта со шест ливчиња“. Тоа е чисто убава приказна која нема никаква врска со никаква длабока филозофија или духовност, едноставно се чувствува убаво кога е бос.

фото: Архива