Во заедничката медиумска истрага е откриено дека Данска учествувала во скандалот со шпионите на НСА.

Данската тајна служба и помогна на Американската агенција за национална безбедност (НСА) да ги шпионира европските лидери, вклучително и германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, откри истрагата на европските медиуми објавена во неделата, пишува Дојче веле.

Дека Соединетите држави ги шпионираа своите сојузници првпат излегоа на виделина во 2013 година, но новинарите дури сега добија пристап до извештаите со детали за поддршката на НСА од данската разузнавачка служба (ФЕ).

Извештајот покажа дека германскиот сојузник и сосед соработувале со американските шпионски операции чија цел биле канцеларката и претседателот.

Тогашниот кандидат за канцелар на германската социјалистичка партија на левиот центар (СПД), Пер Штајнбрик, исто така бил мета на на оваа операција, открива новиот извештај.

Извори на тајните служби ги пренеле информациите на тим кој вклучува дански, шведски и норвешки радиодифузери (ДР, СВТ и НРК), како и францускиот весник Ле Монд, германскиот весник Зудојче Цајтунг и германските јавни радиодифузери ГДР и ВДР.

Штајнбрик разговарал со германските членови на истражувачкиот тим кога дознал за шпионските операции против него.

Политички, сметам дека ова е скандал, рече тој.

Иако тој прифати дека западните земји бараат функционални разузнавачки служби, фактот дека данските власти ги шпионирале своите партнери покажа „дека претпочитаат самите да прават такви работи“.

Ниту Меркел, ниту Штајнмаер немаа никакво знаење за шпионските операции извршени од водечките дански владини претставници.

Портпарол рече дека канцеларката била информирана за наодите.

Данската влада знаеше за вмешаноста на тајните служби на нивната земја во скандалот со НСА најдоцна до 2015 година.

Тие започнаа да собираат информации за соработката на ФЕ со НСА во периодот од 2012 до 2014 година во таен извештај на Данхамер по откривањето на податоците од поранешниот офицер и свиркач на НСА, Едвард Сноуден, објави НДР.

Податоците што ги собраа јасно покажаа дека ФЕ и помогна на НСА да ги шпионира водечките политичари во Шведска, Норвешка, Холандија и Франција, како и Германија.

Данската разузнавачка служба и помогна на американската агенција да ги шпионира данските министерства за надворешни работи и финансии, како и данскиот производител на оружје.

ФЕ соработуваше и со НСА за шпионски операции против самата влада на САД.

Откривајќи точно до каде отиде соработката меѓу разузнавачките служби на двете земји, данската влада го принуди целото раководство на ФЕ да си даде оставка во 2020 година.

Данскиот експерт за операции на тајни служби Томас Вегенер Фрајс смета дека ФЕ се соочил со избор со кој ќе соработува поблиску со глобалните партнери.

Тие донесоа јасна одлука да работат со Американците и против нивните европски партнери, пренесе НДР.

Веста не го изненади Патрик Сенсбург, кој го предводеше германскиот парламентарен одбор да го испита скандалот со шпионирање на НСА.

НСА, ФЕ и данското Министерство за одбрана не го коментираа истражувањето, меѓутоа, во општата изјава на Министерството за одбрана се вели дека „систематското прислушување на блиските сојузници е неприфатливо“.