Австриската полиција доби видео што може да расветли голема дилема во терористичкиот напад на 2 ноември, а тоа е прашањето како терористот Кујтим Фејзулај дојде вооружен во центарот на Виена.

На видеото се гледа како маж, на совозачкото седиште, седи во автомобил БМВ со автоматска пушка меѓу нозете, што му припаѓа на истиот вид оружје користено во нападот во кој беа убиени четири лица, а повеќе од 20 беа повредени.

Ова видео од 10 секунди, како што сега се појави, полицијата го примила ноќта на нападот, според неделникот „Профил“. Во позадина се слуша албанската рап песна „Ак47“ од пејачот Нуш.

Полицијата утврдила дека оружјето видено на видеото е автоматска пушка „знаме М70“, истата што ја користел Фејзулај во терористичката акција.

Видеото беше објавено на две групи „Вокап“, а еден од членовите на тие групи беше во контакт со напаѓачот недела дена пред атентатот.

Исто така, 21-годишникот е сопственик на црн BM-We 321i, поради што е осомничен дека управувал терорист, а со тоа учествувал и во нападот, пренесува Танјуг.

Покрај тоа, во јавноста стигнаа нови информации за 20-годишниот Фејзулај, кој, по предвременото ослободување од притвор, барем еднаш беше на сослушување во службата за заштита на уставот и борба против тероризмот. Тој беше испрашуван за луѓе од исламистичката сцена.