Вчера, по неколку децении, Мерима Исаковиќ изнесе ужасни тврдења во врска со актерот Бранислав Лечиќ и, како и нејзината колешка Данијела Штајнфелд, го обвини за сексуален напад.

Актерката, родена 1959 година, некогаш важеше за една од најубавите Југословенки, а денес живее во Нов Зеланд и се занимава со клиничка психологија, пренесува Блиц.

Инаку, Мерима Исаковиќ, која беше голема звезда во поранешна СФРЈ, 1980 година доживеа тешка сообраќајна несреќа после која остана целосно неподвижна.

Познатата актерка Мерима Исаковиќ изјави дека Бранислав Лечиќ ја нападнал кога имала 18 години, во 1978 година. Таа со најмали детали го опиша пеколот што го доживеа и објасни зошто решила да проговори по 43 години.

Освен на нејзината најдобра пријателка Радмила, веднаш по нападот, Мерима им раскажа што се случило на двајца нејзини најблиски соученици, но и на Драган Николиќ, која се грижеше за неа како негово дете.

Ме викаше Малечка. Тој ми помогна многу со трпеливо слушање, чувство на сигурност, убавина на чист и силен пријател. Му реков што се случило и која е таа личност. Ми рече да не се грижам, таа личност никогаш повеќе нема да ме плаши. Тој ми рече дека се надева дека таа личност ја научила лекцијата, а дека мојата победа може да му помогне да прерасне во подобар човек, напишала таа во својата книга, пренесува Блиц.

Во интервјуто за Неделник, Мерима Исаковиќ за прв пат јавно призна дека Бранислав Лечиќ сексуално ја нападнал.

Имав 18 години. Тоа беше есента 1978. Ме турна во станот. Ми го соблече фустанот. Не обидувај се да врескаш. Никој нема да те чуе. Ме собори на подот. Можев да почувствувам како ме крши. Секоја коска ме болеше. Само не вака. Те молам Господе! Ако успее, ќе умрам вечерва. Тој ужива во мојот страв. Го чувствувам тоа. Како мирисот на трулежот. Застрашувачка глетка. Празно и црно. Очи без душа. Чувствувам потреба да ја кажам вистината денес и ги замолувам нашите луѓе внимателно да го прочитаат ова. Насилник кој за малку ќе успееше да ми го уништи животот, да ми ја изгасне младоста, да ме проголта како темница. Јас ти простувам, му реков тогаш, пред четириесет години. Простувам, но не заборавам. Никогаш нема да ја разбереш болката што ми ја нанесе. Многукратна болка. Ако некогаш слушнам дека на некого си му нанел слична болка, на сите ќе им кажам што се случило. Јас го одржав зборот, се чини дека Бранислав Лечиќ не го направи тоа. Чуствувам морална обврска да го споделам своето искуство со надеж дека мојата исповед ќе биде поддршка за Даниела Штајнфелд и останатите жини кои се сексуално напаѓани, истакна таа за Неделник.

Во врска со оваа тврдење на Исаковиќ, пиар службата на Лечиќ го испрати следното соопштение:

Почитувани новинари, би сакале да ве информираме дека, поради денешните наводи во медиумите, Бранислав Лечиќ не се чувствува здравствено добро. Од истите причини, тој нема да и се обраќа на јавноста, но и како што изјави претходно, тој нема да ги коментира какви било обвинувањата против него. додека не заврши постапката пред државните органи.