Отвореното писмо од група пензионирани генерали, во кое се бара одбрана на Франција од исламизмот, наиде на симпатии во јавноста.

Тоа е проблем за претседателот Емануел Макрон пред изборите следната година.

Соништата на осумдесетгодишници во папучи, така француската министерка за одбрана Флоренс Парли прва го опиша отвореното писмо на пензионираните генерали на Твитер.

Но, во изминатите неколку дена дебатата започна и за власта на претседателот Емануел Макрон тие обвинувања повеќе не се смешни или банални, пишува ДВ.

Коментаторите во Париз дури го сметаат писмото за одличен адут на десничарите и своевиден почеток на кампањата пред изборите следната пролет.

Во едно писмо објавено во конзервативно списание, дваесетина пензионирани генерали пишуваат за опасноста по Франција, исламизмот, ордите од предградијата населени со мигранти каде наводно владее беззаконие.

Овој апел, со драматичен тон, кулминира со едвај прикриен повик за државен удар: ако властите седат со скрстени раце, може да дојде до финална експлозија и интервенција на нашите активни другари за да се заштити француската цивилизација и нацијата.

Меѓу потписниците е и поранешниот генерал Кристијан Пикемал, кој беше отпуштен од армијата во 2016 година, поради радикалните десничарски погледи на светот.

Отвореното писмо досега е потпишано од стотици други поранешни офицери.

На списокот на потписници има и осумнаесет активни војници кои треба да бидат отпуштени од служба.

Ова го објави началникот на Генералштабот, Франсоа Леконтр.

Пензионираните офицери беа избришани и од армиската резерва

Марин Лепен со радост го поздрави отвореното писмо: Обврска на сите француски патриоти е да станат и навистина да ја спасат земјата, напиша таа.

Сепак, таа додаде дека тоа мора да биде мирна борба, создавајќи навидум дистанца од флертување со пучот.

Пикантно е што апелот на генералот се појави на 60-годишнината од неуспешниот пуч против претседателот Шарл де Гол поради неговата политика кон Алжир.

Токму со помош на овие пучисти, Жан-Мари Лепен го основаше Националниот фронт во 60-тите години на минатиот век. Неговата ќерка Марин очигледно ја споделува со својот татко наклонетоста кон „ударот на воени чизми“, напиша министерот за внатрешни работи Жерар Дармамин на Твитер.

Од анкетите на јавното мислење, веќе подолго време е познато дека Марин Лепен и нејзината партија уживаат поголема поддршка кај припадниците на армијата отколку кај општата популација, вели политикологот Бруно Котре. Војската има силно чувство за пад на Франција и закани од надвор, рече тој.

Сепак, тој додава дека вредностите на Републиката се силно закотвени во армијата и затоа нема реална опасност од државен удар.

Политички, ова прашање може да биде опасно за Макрон затоа што привлекува внимание на неговата наводна слабост во однос на Лепен кога станува збор за внатрешната безбедност. Анкетите покажуваат дека граѓаните многу лошо го оценуваат придонесот на Макрон во безбедноста.

Сега испрашувањето од телевизиската станица ЛЦИ покажува дека 58 Французи имаат симпатии кон отвореното писмо на генералот. Меѓу поддржувачите на Националниот Фронт, поддршката е најголема, дури 86 проценти.

Многу е едноставно: ова е изборна кампања. И не случајно се приклучува и Марин Лепен, вели Франк Базнер од германско-францускиот институт. Акцијата, вели тој, е насочена против Макрон и се обидува да најде комплицирана формула во општеството во која јавната безбедност и интеграцијата и прифаќањето на другите религии не се спротивставуваат.

Бруталните исламистички напади што ја претворија Франција во црна боја во последните години, го прават ова прашање најчувствителна тема пред изборите.

Базнер вели дека има одреден процент на луѓе во армијата кои би решиле сè со цврста рака.

Идејата за изгубена Франција е носталгична, но исто така е израз на конфузија и играње со оган, додава овој експерт.

Макрон на тоа реагираше во последно време, со затворање на десното крило, обидувајќи се да придобие дел од гласачите, Марин Лепен. Левицата во Франција остро го критикуваше претседателот за новите полициски закони и закони против „исламскиот сепаратизам“.

Квадратура на кругот за Макрон е обидот да се претстави како бранител на вредностите на Републиката, без истовремено да биде како Лепен.

Според анкетите, би било вистинско чудо доколку следните претседателски избори не завршат во вториот круг, во кој повторно би биле Емануел Макрон и Марин Лепен.

Анкетите веќе шест месеци и даваат мала предност на Лепен (во моментов од 26 до 25 проценти), што значи дека тие ќе се натпреваруваат за уште половина од гласачкото тело во вториот круг и дека ќе биде неизвесно до крајот.