Германската полиција употреби водени топови против демонстрантите кои се собраа во центарот на Берлин во знак на протест против гласањето во парламентот за законот што треба да и овозможи на владата полесно да воведе ограничувања во борбата против коронавирусот.

Според Ројтерс, неколку илјади луѓе се собрале во Берлин за да свират свирежи за време на протестот.

Полицијата соопшти дека демонстрантите ги игнорирале предупредувањата да стават маски и да ја одржуваат пропишаната физичка дистанца.

По интервенцијата со водени топови, полицијата истрча меѓу демонстрантите и приведе неколкумина, а демонстрантите вратија петарди и факели.
Демонстрантите се обидуваат да стигнат до зградата на парламентот пред која ќе се обрати германската канцеларка Ангела Меркел.

Претходно, берлинската полиција, со засилување од другите делови на земјата, блокираше пошироко подрачје околу најважните државни институции во Германија.

Членовите на Бундестагот најпрво ќе разговараат, а потоа ќе гласаат за законот, што ќе биде основа за воведување на рестриктивни мерки, кои вклучуваат задолжителна употреба на маски во јавноста.

Тие ќе одлучат за нацрт-законот што ќе и овозможи на германската влада самостојно да воведе анти-епидемиски ограничувања, без собраниска процедура, според АП.

Владата ги забрани најавените протести пред Бундестагот од безбедносни причини, но собирите не беа забранети во другите делови на германскиот главен град.

Поставени се заштитни огради околу државните институции во случај демонстрантите да не ја почитуваат забраната за собири.

Голема група луѓе се собра утрово на Бранденбуршката порта, недалеку од зградата на парламентот, а само неколку собрани имаа заштитни маски и се придржуваа до пропишаната физичка оддалеченост.
Неодамнешните протести во Лајпциг предизвикаа хаос бидејќи илјадници луѓе не ги почитуваа полициските наредби да носат маски и да ги растераат насобраните.

Иако повеќето Германци ги прифаќаат и почитуваат најновите мерки на владата, критичарите тврдат дека усвојувањето на новиот закон ќе и даде на германската влада премногу моќ и ќе ги загрози граѓанските права на Германците, бидејќи тие нема да бидат усвоени во Бундестагот, забележува Ројтерс.

Ултрадесничарската Алтернатива за Германија спореди ваков закон со Актот за одобрување (влада) од 1933 година, кој беше донесен од нацистичкиот режим на Хитлер, пренесува Агенцијата.

Во последните 24 часа, други 17.561 лица се разболеле од вирусот корона во Германија, вкупно 833.307 од почетокот на епидемијата, а бројот на оние што досега починале е 13.119, според последниот извештај на институтот Роберт Кох.