Федералното биро за истраги доби информација за планирање на „вооружени протести“ пред седиштето во Вашингтон, но и во сите 50 американски држави во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател eо Бајден на 20 јануари, се вели во внатрешниот извештај на Си-Ен-Ен.

Веста доаѓа откако беа засилени безбедносните мерки и федералните, државните и локалните агенции за спроведување на законот се подготвуваат за можно ново избувнување на насилство откако немирите минатата недела упаднаа во американскиот Капитол и убија пет лица, меѓу кои и еден полицаец.

Извештајот изразува страв дека опсадата на Капитол е само почеток на можни насилни акции од приврзаниците на претседателот Доналд Трамп, кои тој ги охрабри со лажни тврдења за украдените избори, пренесува Си-Ен-Ен.

  • Планирани се вооружени протести пред сите 50 места од 16 до 20 јануари, а пред американскиот Капитол од 17 до 20 јануари – се наведува во извештајот на ФБИ.

Постои опасност од „револт“ доколку Трамп биде отстранет пред инаугурацијата со повик за 25-ти амандман, се вели во извештајот.