Тимот на Бајден исто така го откажа возењето со воз од Вилмингтон до Вашингтон закажано за 18 јануари, поради зголемени безбедносни проблеми

Пробата од инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден, која требаше да се одржи во недела на 17 јануари, беше одложена од безбедносни причини, пишува порталот „Политико“, повикувајќи се на свои извори.

Според порталот, пробата била одложена за следниот ден.

Тимот на Бајден го откажа и заминувањето на возот од Вилмингтон за Вашингтон, закажано за 18 јануари, поради зголемени безбедносни проблеми.

Бајден ќе биде инаугуриран на 20 јануари.

Директорот на Федералното биро за истраги (ФБИ), Кристофер Вреј, претходно изјави дека бараат лица кои би можеле да претставуваат закана за инаугурацијата.

На претседателските инаугурации обично ги присуствуваат стотици илјади посетители на Вашингтон, но сега церемониите се намалени поради пандемијата на коронавирусот.

Предупредувањата беа издадени по упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп (Трамп) во зградата на Конгресот на 6 јануари, кога беа убиени најмалку пет лица.