Ова не е трет мандат на Обама, изјави кандидатот за претседател на Демократската партија, Џо Бајден, кој прогласи победа на американските избори.

Бајден тоа го изјави во првото интервју по започнувањето на трансферот на власта, за телевизијата Ен-Би-Си, пренесува Танјуг.

Поранешниот потпретседател за време на мандатот на Барак Обама ги коментираше обвинувањата дека ќе води слична политика како поранешниот прв Афро-Американец на претседателската функција, но и фактот дека назначи многу луѓе од мандатот на Обама во неговиот кабинет.

Бајден рече дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп.

Со оглед на тоа што администрацијата на сегашниот претседател Доналд Трамп го иницираше процесот на трансфер на власта, Бајден посочи дека неговиот тим се обидува да биде информиран за сите настани.

„Администрацијата веќе почнува да подготвува дневни извештаи што ќе ги примам како претседател. „Исто така, организираме состанок со тимот на ковиди во Белата куќа со цел да се договориме за условите во врска со дистрибуцијата на вакцината, што треба да им биде достапна на сите луѓе“, рече Бајден.
На прашањето дали ќе ја спроведува истата политика како Барак Обама, Бајден одговори не.

„Се соочуваме со сосема поинаков свет отколку што беше во администрацијата на Обама. „Претседателот Трамп целосно го смени образот на државата и ќе мора да го смениме тоа“, рече Бајден.