Пентагон стои зад сателитскиот систем „Старлинк“, кој беше распореден во орбитата околу Земјата од компанијата Спејс Икс на Илон Маск. Системот ќе им овозможи на американските специјални сили да комуницираат во било која точка во светот “, рече извршниот директор на Роскосмос, Дмитриј Рогозин.

Што значи изјавата на колегите од Соединетите држави дека тие ја прават оваа ниско-орбитална група со цел да обезбедат четири проценти од територијата на Земјата, која не е опфатена со копнениот интернет? Па, поради четири проценти, тие трошат милијарди долари за распоредување на тој систем? Комплетна глупост “, изјави Рогозин за руските медиуми.

Тој така истакна дека Пентагон создава систем што ќе им овозможи на неговите специјални сили постојано да комуницираат во кој било дел од операцијата и да ја обезбедуваат работа на беспилотни системи – како земја, така и во воздухот.

Тоа може да помине само кај дилетанти, тој ентузијазам, фармерки, Маск итн. За нас, тоа е, во принцип, прилично грабежлива, паметна, моќна, високо технолошка американска политика која ги користи сите средства за да ги промовираат првенствено своите воени интереси – рече Рогозин.

„Старлинк“ е сателитска мрежа на нова генерација која може да обезбеди широкопојасен пристап до Интернет за жителите на Земјата.

Реализацијата на проектот започна во февруари 2018 година. Планирано е да се лансираат околу 42 илјади сателити (околу 600 се лансирани во орбитата до денес). Спејсбук Х проценува дека трошоците за проектот ќе изнесуваат 10 милијарди долари.

Инаку Рогозин е поранешен амбасадор на Русија во НАТО и вицепремиер во владата на Медведев задолжен за одбрамбената политика.


Напишете коментар