Неверојатниот нов трајлер за спектаклот Дина беше објавен во четвртокот, откривајќи повеќе за претстојната адаптација на епскиот научно-фантастичен роман на Френк Херберт од 1965 година.

Филмот ќе се појави во кината и во HBO Max на 22 октомври, а фановите ширум САД исто така имаа можност да видат 10-минутна снимка на настаните во Aimax.

Режисерот Денис Вилјануева, кој претходно работеше на продолжението на уште еден СФ класик – Бледерунер, амбициозно пристапи кон адаптацијата на книгата на Херберт, најавувајќи ја како „Војна на Starвездите за возрасни“.

Улогите во филмот им ги довери на Тимоти Шалејм, Зендаја, Џејсон Мамои, Џош Бролин, Оскар Исак, Стелан Скарсгард, Хавиер Бардем, Дејв Батиста и Ребека Фергусон.

Дина за прв пат на големото платно беше филмувана од Дејвид Линч во 1984 година, но филмот беше критикуван и се смета за можеби најнеуспешното дело од славниот режисер.