Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека ја инсталирал мобилна апликација за следење на заразените со коронавирусот.

– Ми ја инсталираа апликација. Заега не прави ништо посебно, рече Пленковиќ за Н1.

Вчера во Хрватска беше претставена мобилната апликација „Stop COVID-19″, која ќе му овозможи на лице заразено со коронавирусот анонимно да ги извести другите корисници на апликацијата со кои било во контакт за можна изложеност на заразата.


Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *