На азиските берзи во понеделникот, цените на акциите значително се зголемија, како и цените на нафтата, додека доларот ослабе бидејќи инвеститорите очекуваа нови стимулативни мерки во САД по победата на Џо Бајден на претседателските избори.

Индексот на акции MSCI, без јапонскиот, беше во пораст од 1,4 проценти околу 7,00 часот, по скок од 6,2 проценти минатата недела, и го достигна највисокото ниво од јануари 2018 година.

На берзата во Токио, индексот Никеи скокна за повеќе од 2 проценти, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Хонг Конг, Австралија, Шангај и Сингапур пораснаа меѓу 1,3 и 2,4 проценти.

Фјучерсните индекси на европските берзи, како и на Вол Стрит, исто така, растат, за повеќе од 1 процент, откако во саботата беше потврдено дека демократскиот кандидат Бајден победи на изборите за Белата куќа.

Аналитичарите велат дека ваквиот исход веќе беше силно вграден во цените на акциите минатата недела, кога американскиот индекс S&P 500 скокна за 7,3 проценти, што е најголем скок во неделата на претседателските избори во 1932 година.

Ова е благодарение не само на победата на Бајден, туку и на поделбата на власта во Конгресот. Се чини дека републиканците ќе ја задржат контролата во Сенатот, а демократите во Претставничкиот дом.

Ова значи дека ќе биде тешко да се направат големи промени во политиката, но исто така и дека пакетот фискална поддршка на економијата во борбата против корона кризата може да биде помал отколку ако демократите добиеа контрола во парламентот.

Доброто расположение на пазарите е благодарение и на очекувањата дека трговските тензии меѓу САД и Кина ќе се смират кога Трамп ќе ја напушти Белата куќа.