Сослушувањето на Алексеј Навални, 44, главната опозиција во Русија и критичар на Кремљ, започна денес во градот Химки, во московскиот регион, а Навални рече пред да се појави пред судијата дека рускиот претседател Владимир Путин „го фрли кривичниот закон од прозорецот“, пренесе Ројтерс .

Руските државни обвинители денеска побараа од судот да му одреди 30-дневен притвор на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални, објави соработникот на Навални Иван nyданов на Твитер.

Навални го нарече испрашувањето „најголем степен на беззаконие“, во првите коментари откако беше затворен, а на видеото му се обрати на Твитер, објавено од неговиот портпарол.

Рускиот опозиционер сними и видео во полициската станица, каде рече дека претседателот Путин „го исфрли кривичниот закон од прозорец, од страв“.

Кога бил изнесен од полициската станица, Навални со голема брзина бил однесен до возилото од полицијата и однесен на суд, опиша Ројтерс.

Тој успеа делумно да го пренесе судското рочиште во живо на Интернет.

Адвокатите на Навални денес објавија дека не им е дозволен пристап до клиентот откако тој беше приведен синоќа по слетувањето на аеродромот во Москва.

Неговата состојба во моментов е непозната, се додава во пораката на адвокатот, објави Ројтерс.

Неговото апсење може да предизвика нови санкции против Русија, особено на гасоводот вреден 11,6 милијарди американски долари од Русија до Германија, иако некои земји од ЕУ во минатото изјавија дека сакаат санкциите да се воведат на Русија веднаш, според Ројтерс. .