Актерот Иван Бејкарев почина на 74-годишна возраст, а актерите и пријателите се збогуваат со него.

По тој тажен побод зборуваше и Милан Калиниќ, кој беше во класата на Иван на факултетот.

Тој откри шокантни детали за последните денови на славниот актер и неговата тешка борба со вирусот корона.

Иван се бореше многу. Мислам дека се смири, дека си ја олесни душата и сè. Во последно време не можевме да се чуеме. Нашата класа споделуваше информации за неговата здравствена состојба. Никој не можеше да го слушне, тој беше во кома и на апарати за дишење. Тој беше во многу тешка состојба, страдаше многу. Беше многу сериозно, сите се надевавме, но тајно се подготвувавме за најстрашната работа, за таа лоша вест. Сите се надевавме дека нешто може да се промени, но беше многу тешко – рече потресен Калиниќ.

Починатиот актер заврши во болница на почетокот на овој месец, па го опиша пеколот на короната низ која минуваше:

Ужасно се чуствувам, јас сум во болница и не е познато колку долго ќе останам. Јас сум на Инфективна и не можам да зборувам. Не сум ништо подобро, рече тогаш Иван.

За жал, актерот ја загуби битката со оваа злобна болест.

Познатиот актер Иван Бекјарев почина денес во Белград, на 74-годишна возраст. За време на неговата долга и богата кариера, тој постигна многу забележителни улоги и освои бројни награди.

Иван Бекјарев е роден на 6 април 1946 година во Белград. Родителите на Бекјарев потекнуваат од Македонија. Таткото Георги дојде во Белград пред Втората светска војна, а мајката Радмила (по потекло од Гевгелија) дојде во Белград во 1945 година. Таткото на Иван го смени презимето во Беќаревиќ пред војната, но по раѓањето на Иван повторно го смени во Бекјарев, со цел да се избегнат непријатностите затоа што тоа беше презимето на Бошко Беќаревиќ, началникот на Специјалната полиција во Белград, кој соработуваше со Германците за време на војната.

Неговата прва улога беше во филмот Боксерите одат во рајот, каде главната улога ја толкуваше Мија Алексиќ.

Со најголема популарност се стекна со улогата на Вујковиќ во ТВ серијата Бањица (1984) и Стевица Курчубиќ во ТВ серијата Подобар живот (1987, 1990).

Тој играше повеќе од 150 улоги во театарот, од кои околу 60 во Југословенскиот драмски театар, каде што беше член и долгогодишен првак цели 33 години. Како гостин, тој ги играше главните улоги во другите белградски театри, како и во неколку театри во Србија.

Снимил над 50 филмови во поранешна СФРЈ, Србија, Данска, Италија и други. Тој беше избран за член на Академијата за филмски уметности и науки.