„Таа беше во средината на дијаграмот на Вен за кул 60-тите години …“

Маргарет Нолан, актерка и уметница позната по појавувањето во филмот Бонд „Голдфингер“ од 1964 година, почина на 76-годишна возраст, пишува Индипендент.

Во „Голдфингер“ таа ја толкуваше сексапилната Динк, а се појави и на познатиот постер каде што беше обоена во злато.

Нејзината смрт ја потврди нејзиниот син Оскар Дикс.

Родена во Сомерсет во 1943 година, Нолан ја започна својата кариера како модел, а потоа ја прошири на филм, телевизија и театар.

Покрај Голдфингер со Шон Конери, таа играше и со Битлси во „Тешка ноќ“ (1964).

Кон крајот на осумдесеттите години, таа направи пауза од актерската кариера, а потоа се врати на големото платно во 2011 година како Ивон Дојчман во филмот „Силата на тројцата“.

– Моја должност е да објавам дека актерката и уметник, големата Маргарет Нолан, почина. Таа се наоѓаше на средниот дијаграм на Вен за кул 60-тите години, се појави со „Битлси“, стана икона во филмот „Бонд“, како и дел од тимот „Carry on“ – напиша режисерот Едгар Рајт на својот профил на „Твитер“, кој неодамна соработуваше со Нолан на неговиот претстоен филмот минатата ноќ во Сохо.