Од 14 мај, Грција ќе ја укине забраната за движење меѓу регионите во цела држава. Во исто време, полицискиот час од следниот викенд ќе биде продолжен за уште еден час. Веројатната датум за откажување на најавите за сообраќај е исто така 14 мај. Ова го објави владиниот портпарол Аристотел Пелони.

Во четврток, на прес-конференција со министерот за туризам Харис Теохарис, ќе бидат објавени сите здравствени протоколи, кои ќе се применуваат на сите гранични премини во земјата.

Официјалното отворање на туристичката сезона во земјата е на 15-ти мај, а грчката влада започна со укинување на ограничувачките мерки воведени во ноември минатата година.

Во текот на летната сезона, Грција ќе дозволи влез на вакцинирани туристи, вклучително и со руски и кинески вакцини. Невакцинираните ќе бидат пропуштени со негативен ПЦР тест направен 72 часа пред да влезат во земјата. Тестот е задолжителен и за деца над 5-годишна возраст. Другиот задолжителен услов е присуството на PLF, што покажува каде ќе престојуваат туристите.

Организираните плажи беа отворени во саботата за строги услови за дистанца. Дозволено е да се постават не повеќе од две лежалки под еден чадор на растојание од еден и пол метар помеѓу туристите. Условот за носење маски најверојатно ќе остане до крајот на годината, но тие не се задолжителни на плажа, најави министерот за туризам во интервју за еден странски весник.