Министерството за внатрешни работи соопшти денеска дека пронашла 94 мигранти во еден камион.

Полициска патрола запрела камион со македонски регистарски ознаки во близина на градот Радовиш, 110 километри југоисточно од Скопје.

Возачот избегал од местото на настанот, соопшти полицијата. Мигрантите доаѓаат од Сирија, Авганистан, Ирак и Пакистан.

Приведени се и ќе бидат испратени во центарот за мигранти кај Гевгелија, од каде ќе чекаат депортација во Грција, од каде допатувале.

Границата меѓу Грција и Македонија беше затворена оваа пролет поради пандемија на коронарен вирус. Но, мрежите за шверц остануваат активни и бараат да се шверцуваат мигранти во Западна Европа.


Напишете коментар