Во моментов е мирно на административните премини Јариње и Брњак. Но како што јавуваат српските и косовските медиуми од лице место, само на само 800 метри од овие премини, во општините Лепосавиќ и Зубин Поток, има единици на РОСУ, вооружени со долги цевки и снајперисти.

Членовите на РОСУ дежураат и се менуваат на неколку часа.

Србите од северот на Косово се незадоволни, бидејќи и по повеќе од 30 часа од почетокот на протестот, никој од Приштина не одговори на нивните повици. Тие беа вознемирени од настаните на премините Јариње и Брњак, бидејќи приштинските власти испратија вооружени единици во РОСУ.

Тие во понеделникот наутро, со блиндирани возила распоредени на премините Јариње и Брњак, им ги симнувале табличките на возилата со српски регистрации, односно им биле ставани привремени косовски таблички, кои чинат пет евра и важат два месеци.

На административниот премин Јариње, каде што припадниците на РОСУ се распоредени да ги вадат српските регистарски таблички, ситуацијата ја следат снајперисти испратени од Приштина, пренесуваат приштинските медиуми.

Лајми објави фотографии од член на РОСУ опремен со снајпер на еден од планинските врвови на северот на Косово и Метохија, пренесува Спутник.

Policia e Kosovës nën vëzhgim të situatës, me snajperë e armë të tjeraLexo në: https://bit.ly/3CyN8ru

Posted by lajmi.net on Tuesday, September 21, 2021

Административните премини на Јариње и Брњак од утрово се мирни, а сообраќајот во двата правци се уште е во прекин и превозот на стоки и производи за Косово и Метохија е во прекин.

На административниот премин Јариње денеска, при смена на специјални припадници на полициската единица РОСУ, забележано е дека тие носат и обележја на таканаречената Косовска војска, објави порталот Србија данас.