На картата за епидемиолошката состојба во Европа, која секоја недела ја подготвува Европскиот центар за контрола и превенција како препорака за усогласување на мерките за движење меѓу членките на ЕУ, на се повеќе земји во црвената зона им се придружуваат Италија и Австрија.

Мапата подготвена од Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ) опфаќа 27 земји од Европската унија, плус Велика Британија, Норвешка и Исланд или вкупно триесет земји.

Стапките на инфекции, пополнетоста во болницата, но и стапката на смртност се зголемуваат низ цела Европа, предупреди директорот на ЕЦДЦ, Андреа Амон, во интервју за Би-Би-Си во четвртокот, повикувајќи на започнување на масовно тестирање и следење на контактите.

Мапата, за која на почетокот на октомври одлучи ЕУ, треба да овозможи подобро усогласување на препораките.

Ажурирана е секој четврток, мапата има два главни критериуми за класификација на земјите: стапка на нови случаи на 100.000 жители во текот на последните 14 дена и стапка на позитивни тестови, во зависност од тоа дали се повисоки или пониски од четири отсто.

Во новата верзија од четврток, само една земја е претежно зелена, а тоа е Норвешка, но без регионот Осло кој е во портокаловата зона.

Финска и Грција, кои беа претежно зелени минатата недела, сега се претежно во портокалова боја, а Германија, Шведска, Данска, Кипар и трите балтички земји го задржуваат истиот статус.

Сите други земји, вклучително и Франција, Шпанија, Полска, Романија и Португалија, се во црвената зона. Италија и Австрија, кои досега беа во портокалова боја, се преселија во црвената зона.

Австрија во четвртокот во рок од 24 часа забележа рекордни нови 2.435 инфекции.

Италија има 16.079 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа, објави Министерството за здравство во четвртокот, што е нов рекорд од почетокот на пандемијата.

Во четвртокот, цела Европа ја надмина границата од осум милиони заразени и 256 000 смртни случаи, според Франс Прес.

Германија, која има близу 9.900 смртни случаи, во четвртокот за 24 часа забележа скоро 11.300 нови случаи, што е апсолутен рекорд.

Во Ирска, најстрогите мерки во Европа стапија на сила во средата. Целото население е во карантин шест недели, сите продавници кои не се потребни се затворени, но училиштата се отворени.

Велс е во карантин веќе две недели од минатиот петок. Во Велика Британија, која има најголем број жртви, 44.158, ограничувањата опфаќаат 28 милиони Англичани, а пабовите и рестораните се затворени во Северна Ирска.

Во Франција, се потврдени 41.622 случаи за 24 часа, 15.000 повеќе отколку во средата, што е нов рекорд.

Владата во четвртокот ја прошири областа каде е на сила полициски час, од 21 часот до 6 часот наутро. Од денес во наредните шест недели, во регионите каде живеат 46 милиони луѓе или две третини од населението, вклучително и Париз и другите поголеми градови, ќе биде на сила полицискиот час.

Чешкото Министерство за здравство во четвртокот објави дека земјата имала рекордни 14.968 нови случаи во последните 24 часа.

Чешка, која има најголем број нови случаи и смртни случаи на 100.000 жители во последните две недели, воведе делумен карантин до 3 ноември, ограничувања на движењето и контактите и затворање на сите непотребни продавници.

Белгија се одлучи за ноќен полициски час и затворање на кафулиња и ресторани во текот на еден месец, а властите зборуваат за многу полоша состојба отколку во пролетта. Министерката за надворешни работи Софи Вилмес е на интензивна нега.

Во северна Италија, во Ломбардија е прогласен полициски час во наредните три недели.

Атина и Солун, двата најголеми грчки града, од денес воведуваат полициски час.

Ситуацијата продолжува да се влошува во Шпанија, која стана прва земја во ЕУ и шеста во светот со повеќе од еден милион случаи на коронавирус. Во таа земја, 34.366 лица починаа од ковид-19.

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 1.663 новоинфицирани со коронавирус, што е нов рекорд за дневни инфекции. Земјата најави нови ограничувања, трговските центри, ресторани и хотели ќе бидат затворени и ќе работи само една третина од јавниот превоз.

Пандемијата однесе најмалку 1.133.136 животи во светот од декември минатата година, според податоците на АФП заклучно со четвртокот.