Полу братот на поранешниот американски претседател Барак Обама, Малик Обама, повторно го навредуваше својот брат во медиумите, нарекувајќи го „студен и немилосрден“.

Малик (62) разговараше со Њујорк пост преку Скајп од неговиот дом во кениското село Ниагома Когело за да ја промовира својата нова книга „Големиот лош брат од Кенија“.

Тој се збогати и стана сноб. Тоа што го видов беше дека тој е личност која сака луѓето да ја обожаваат. Него треба да го обожаваат, а јас тоа не го правам. Јас сум неговиот постар брат, затоа не го правам тоа – рече Малик.

Затоа не е изненадувачки што Малик го поддржува претседателот Доналд Трамп на изборите во ноември.

Јас сè уште сум 110 проценти со Трамп, рече тој и додаде дека Трамп не е фолирант.

Тој ни кажува како ги гледа работите. Тој е храбар, бестрашен и тврд, рече Малик.

Тој, исто така, го опиша демократскиот кандидат Џо Бајден како премногу стар и слаб за победа.

Мислам дека нема да успее. Забите му испаѓаат. Изгледа како во секој момент да може да умре, заклучи Малик.

Малик тврди дека ги поминал последните 22 години пишувајќи ја својата нова книга, која има 435 страници.

Малик и Барак Обама имаат ист татко, Барак Хусеин Обама, кениски економист, кој загина во сообраќајна несреќа во 1982 година.

Двајцата полубраќа за прв пат се запознале во 1985 година, кога Барак имал 24 години и со години биле во добри услови.

Но, тоа се смени откако Барак беше избран за претседател и кога изби спор околу тоа кој од роднините на Кенија ќе биде поканет на неговата инаугурација.


Напишете коментар