Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ја намали улогата на Хуавеј во мрежата 5G во Велика Британија како резултат на појавата на коронавирусот.

Премиерот им нареди на официјалните лица да изготват планови со кои учеството на Кина во 5Г мрежата на Велика Британија ќе биде намалено на нула.

Борис Џонсон, исто така, им нареди на службените лица да изготват планови со кои ќе се забележи дека учеството на Кина во инфраструктурата на Велика Британија ќе се спушти на нула до 2023 година.

Џонсон е планира да ги посети САД за Самитот на Г7 следниот месец, и тоа ќе биде првото негово патување во странство откако започна кризата.

Откако ја повика Велика Британија да стане посамостојна и помалку да се потпира на увоз од Кина, тој се очекува да ги засили трговските разговори со американскиот претседател Доналд Трамп бидејќи преговорите за Брекзит со ЕУ станаа сè повеќе фрагментирани.

Пред две недели и американскиот државен секретар, Мајк Помпео ги повика земјите во светот да размислат за користењето на 5Г мрежата на Хуавеј како нивна реакција на штетите што светот ги трпи поради појавата на корона вирусот во Кина.


Напишете коментар