Поранешниот шеф на ЦИА, Џон Бренан, посочи на можните последици од атентатот врз еден од основачите на иранската нуклеарна програма, Мохсен Фахризаде, пренесува Лента.ру, повикувајќи се на неговата објава на Твитер.

Бренан го оцени убиството на Фахризаде како „криминално дело“ и рече дека ако властите на која било земја стојат зад тоа, тогаш таквиот „акт на државен тероризам ќе се смета за грубо кршење на меѓународното право.

Според поранешниот директор на ЦИА, атентатот врз ирански нуклеарен физичар се заканува да доведе до „смртоносна одмазда и нова рунда регионален конфликт“. Бренан додаде дека ваквото убиство е многу поразлично од нападите врз борците на Исламска држава и Ал Каеда, кои можат да бидат нападнати во согласност со меѓународното право.

Претходно беше објавено дека американските специјални служби го обвинуваат Израел за убиството на Фахризаде. Во исто време, не е познато дали Соединетите држави можеле однапред да бидат свесни за операцијата. Белата куќа и Централната разузнавачка агенција одбија да коментираат пред новинарите.

На 27 ноември беше објавено дека Фахризаде беше жртва на терористички напад во селото Абсард во близина на иранската престолнина. Во автомобилот на научникот беше пукано од други напаѓачи. Неколку лица беа убиени во нападот.

Иранскиот претседател Хасан Рухани го обвини Израел за инцидентот.