Поранешниот фудбалер на Партизан, Бразилецот Леонардо, се обиде да изврши самоубиство.

Леонардо, кој долго време се бореше со депресија, призна дека сака да си го одземе животот, но се откажа во последен момент.

  • Решив да ја споделам мојата болка со вас! Помина скоро цела година на жртва.Се носев со мојата сопствена болка. Поминав неколку месеци во фрустрација. Знаев колку е сериозно, се обидоа да помогнат, ништо не се случи. Сè што поминав беше во обид да им помогнам на оние што најмногу ги сакам. Не сакам да навлегувам во детали, но бев близу да се откажам од сè. Тогаш Бог ми зборуваше! Ми рече дека не е време да застанам, дека вистинските шампиони секогаш завршуваат на врвот. Претседателот на клубот многу ми помогна. Ти благодарам за се. Денес започнува нова приказна – напиша поранешниот фудбалер на Партизан на Инстаграм.

Леонардо, кој во моментов е играч на Шабаб Ал-Ахли, се заблагодари, според Курир, на претседателот на клубот, шеикот Хамдан бин Мохамед ал Мактум, за помошта што му ја пружил во овие тешки моменти.

Да потсетиме, Леонардо е во сезоната 2016/17. со голем успех играше за белградски Партизан. Со своите одлични игри за кратко време стана миленик на навивачите од Хумска.