Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат Џо Бајден водат невидено блиска изборна трка за Белата куќа, неколку часа по затворањето на избирачките места во Соединетите држави.

Бајден во моментов има 238 обезбедени изборни гласови според Асошиејтед Прес, а Трамп 213. Во игра се уште седум држави, а од нив дури во шест резултатот е сè уште неизвесен, според Њујорк Тајмс. Тоа се: Невада, Висконсин, Мичиген, Пенсилванија, Северна Каролина и Georgiaорџија.

Во моментов Трамп води во пет од овие држави, освен Невада и Висконсин, со досега преброени различни проценти на гласови.

Трамп водеше во сите овие држави до утрото, но во меѓувреме се случи драматичен пресврт во Висконсин, каде Бајден го презеде водството. Во моментов, разликата е многу мала – 49,4 отсро за Бајден наспроти 49,1 отсто за Трамп, со преброени 95 отсто од гласовите. Но, дури и во Мичиген, предноста на Трамп се намали пред Бајден, па последниот резултат беше 49,8 отсто за Трамп во споредба со 48,6 отсто за Бајден, со преброени 88 отсто од гласовите.

Мичиген, Висконсин и Пенсилванија му донесоа на Трамп неочекувана победа над Хилари Клинтон во 2016 година, кога Трамп ги освои со ( вкупно ) помалку од 70.000 гласови. Сега се чини дека овие три држави од американскиот среден запад повторно ќе одлучуваат за изборите.

Еве како може да победи Трамп, а како Бајден.

Клучни држави за Трамп се Пенсилванија, Мичиген, Џорџија и Северна Каролина.

Трамп сега е во малку потешка позиција, со 213 изборни гласови наспроти 238 на Бајден. Сепак, синоќешните победи во Флорида и Тексас сигурно му дадоа ветер во грбот на Трамп. Без тие две држави, особено без Тексас како републиканско упориште со дури 38 гласа, поразот на Трамп ќе беше сигурен.

Но, сепак му требаат огромни 57 гласа. Ако ги добие Џирџија 16 гласа) и Северна Каролина (15 гласа), кои веќе имаат преброено 94 отсто од гласовите и во кои има тесно водство, тоа ќе го доведе до 244 гласа. Тука влегуваат гореспоменатите држави од средниот запад како клуч за победата на Трамп.

Ако Трамп ја добие Пенсилванија (20 гласа), тоа го приближува до победата, со 264 гласа. Ако го добие и Висконсин (10 гласа), тој ќе има 274 гласа и е победник. Ако наместо Висконсин, каде Бајден во моментов води со тесна предност од 0,7 отсто и преброени дури 95 отсто од гласовите, Трамп го добие Мичиген (16 гласа), каде што води со дури 90 отсто од пребројаните гласови (но со предност од само 0,3 отсто ) тој ќе има 280 гласа и ќе биде победник.

Значи, Пенсилванија се појавува како навистина клучна држава што Трамп мора да ја освои. Но, со преброени 64 отсто од гласовите во моментов, можеме да почекаме со денови за да го откриеме победникот – ако другите држави не донесат победа на едната или другата во меѓувреме.

Секако, можно е, но нешто помалку веројатно, Трамп да ги добие Мичиген и Висконсин, но не и Пенсилванија. Тоа би го довело до точно 270 гласа и би му донесело победа – а американската и светската јавност би избегнале напнатото исчекување на резултатите, бидејќи во овие две држави има уште многу помалку гласови за пребројување отколку во Пенсилванија.

Интересно, сепак, Вашингтон пост предвидува дека Трамп може да ја „сврти“ дури и Аризона, иако АП и Фокс њуз синоќа прогласија проекција на Бајден како победник во таа држава. Ако Трамп некако ја добие Аризона, ќе му беше далеку полесно, со 224 гласа.

Тогаш тој би можел да ја однесе победата и ако победи само во Џорџија, Северна Каролина (двете земји што е сега во предност ) и

1) Пенсилванија – би имал 275 гласа

2) Мичиген – би имал 271 глас или евентуално

3) Висконсин и Невада – исто така би имале 271 глас.

Имено, иако Бајден води во Невада, неговата предност се намалува со броењето, па затоа во моментов таа е само 0,6 отсто. И со оглед на тоа што Невада е на само 67 отсто од преброените гласови, и тука може да се очекуваат секакви пресврти.

За Бајден се клучни: Висконсин, Невада, Мичиген и Пенсилванија.

Патот на Бајден до потребните 270 гласови е полесен, барем теоретски. Тој треба да ги добие Висконсин (10 гласа) и Невада (6 гласа), во кој тој моментално води, кои заедно со Аризона (11 гласа), за кои АП и Фокс Њуз веќе предвидоа дека ќе одат кај него, ќе го доведат до 255 гласа.

Тогаш треба да победи уште во:

1) или Мичиген иПенсилванија (287 гласа)

2) или Мичиген и Северна Каролина (282 гласа)

3) или Мичиген и Џорџија (283 гласа)

Тоа што сигурно му оди во прилог на Бајден е дека дописните гласови, кои сè уште се бројат во некои од овие држави, главно се во негова корист затоа што демократските гласачи имаат поголема веројатност да гласаат по пошта отколку републиканските гласачи.

Како и да е, ќе мора да почекаме барем уште неколку часа за да го откриеме победникот. Или во полоша верзија, за неколку дена.