Два милиони дози на руската вакцина „Спутник“ пристигнуваат во Србија, потврди Владата на Србија за РТС.

Vakcina Sputnjik V protiv koronavirusa Foto: Srđan Ilić

Рускиот фонд за директни инвестиции денес објави дека потпишал договор со Владата на Србија за испорака на два милиони дози на вакцината „Спутник“, објави фондот.

Според изјавата, вакцините за Србија ќе се произведуваат со средства на меѓународни партнери во Индија, Кина, Јужна Кореја и други земји.

Првата тура на руски вакцини „Спутник“ пристигна во Србија на 30 декември.

Вакцинациите со руската вакцина Спутник започнаа во Србија денес, а меѓу првите кои беа вакцинирани беа претседателот на српскиот парламент Ивица Дачиќ, министерот за внатрешни работи Александар Вулин и државниот секретар во Министерството за здравство Мирсад Шерлек.