За САД, цената е висока: 2.216 мртви и потрошени над 2 трилиони долари, од кои повеќето се вели дека се инвестирани на пазарот за недвижнини во Дубаи.

Најдолгата, најбесмислената и неуспешна војна што ја водеше Велика Британија во последните 70 години е нејзината интервенција во Авганистан, која треба да заврши во септември. Тешко дека некој ќе забележи, бидејќи нациите ги слават своите победи, но не и поразите.

Пред дваесет години, САД одлучија да ја ублажат агонијата од 11 септември не само со разнесување на базата на Осама бин Ладен во авганистанските планини, туку и со соборување на целиот авганистански режим. Ова се случи и покрај тоа што младите умерени талибанци го прогласија Бин Ладен за „несакан гостин“ и го повикаа режимот да замине. Тогаш САД одлучија не само да го кренат во воздух Кабул, туку и го поканија НАТО да ги покријат своите активности во форма на глобална безбедност. Велика Британија немаше избор во оваа битка и се приклучи само затоа што Тони Блер му беше лојален на Џорџ В. Буш.

Американските и британските трупи ја нападнаа земјата, назначувајќи свои команданти или создавајќи нови гувернери. Амбицијата на НАТО беше да го искорени теророт, да изгради нова демократија, да ги ослободи жените и да направи „пријател во регионот“. За Велика Британија тоа беше враќање во 1839 година, кога започна Првата авганистанска војна.

Повеќето Американци во тоа време сакаа да излезат од оваа земја и да се фокусираат на градење нова нација во Ирак. Британците беа желни да останат. Тони Блер дури и ја испрати министерката Клер Шорт да ја отстрани афионската култура. Што и да направи, само го зголеми производството од 6 во 28 провинции и ги зголеми приходите од афион на рекордни 2,3 милијарди долари (1,7 милијарди фунти).

До 2005 година, британската армија беше воспостави целосна империјална власт, и маршираше на југ со 3.400 војници да ја освои паштунската провинција Хелманд. Британскиот командант, генерал Дејвид Ричардс, беше категоричен дека станува збор само за освојување срца и умови во пријателските градови. Неговиот министер за одбрана, Џон Рид, се надеваше дека ова ќе се постигне „без ниту еден истрел“. Тие се забавуваа давајќи им имиња на нивните операции како што се Ахил, Удар со чекан, Орелско око, Црвена кама и Син меч. Но, сè во Хелманд тргна наопаку и експедицијата мораше да ја спасат 10.000 американски маринци, при што загинаа 454 Британци.

Русите, кои беа протерани од Авганистан пред една деценија, беа воодушевени од неактивноста на западните операции. Гордон Браун, тогашен премиер, беше принуден во 2009 година да објасни дека британски војници умираат во Хелманд за да ги направат улиците на Велика Британија безбедни.

Оттогаш, повеќето трупи на НАТО се повлекоа, надевајќи се дека дипломатијата ќе ја спаси владата во Кабул и Западот од грубо понижување. Тројца американски претседатели ветија разни форми на „распоредување и заминување“, но немаа политичка волја да ги поминат низ тоа. Дури и самиот Џо Бајден го продолжи мандатот од мај до септември. И секој стори доволно за да го заштити марионетскиот режим во Кабул безбеден без да премине во полноправно царско владеење.

Сега ќе заминат 2.300 американски војници и нивната воздушна поддршка, како и 750 британски војници. Како што за Гардијан, изјави висок извор во Министерството за одбрана на Обединетото Кралство: „Ако Соединетите држави одлучат да заминат, сите ќе мора да заминеме“. За Соединетите држави цената е висока: 2.216 мртви и потрошени над 2 трилиони долари. Се вели дека милијарди помош го напуштиле Авганистан, повеќето инвестирале на пазарот за недвижнини во Дубаи.

Трошоците за цивилното авганистанско население се ужасни, со убиени меѓу 50.000 и 100.000 лица за две децении. И сето тоа е одмазда за домаќините на организаторите на терористичките напади на 11 септември.

Неодамнешните мировни разговори во Катар не доведоа до никаде. Причината е очигледна: Талибанците треба да почекаат до септември, кога ќе можат да го сторат тоа што го планирале. Актуелниот режим може да остане некое време во Кабул, но ако едвај успее да владее сега со американска помош, тешко дека ќе го стори тоа сам.

Се беше поинаку во 2001 година, кога талибанските лидери веќе беа во контакт со американските разузнавачи и можеа да се справат со Бин Ладен. Тие го држеа под контрола со локалните команданти и пакистанската армија. Наместо тоа, Паштуните останаа неконтролирани две децении, финансирани од западни корисници на хероин. Најлошото што го претрпеа беше уништувањето на некои од нивните високи функционери од американски беспилотни летала, без апсолутно никаков ефект. На Авганистан ќе им требаат овие луѓе да направат уште еден производ по интервенцијата на НАТО, бидејќи земјата сега е во фокусот на Исламска држава.

Што постигна интервенцијата на САД и Велика Британија? Воениот теоретичар, генерал Сер Руперт Смит, во својата книга „Корисноста на моќта“ истакнува дека современите армии се скоро бескорисни во војните против бунтовниците. Тие патуваа од Блискиот исток и Авганистан до Либија, „создавајќи една уништена нација по друга“.