Нов вид опасен вирус е потврден кај патниците од Велика Британија.

Италија откри пациент заразен со нов вид коронавирус што се појави во Велика Британија, соопшти денеска Министерството за здравство. Пациентот и неговата партнерка се вратија од Обединетото Кралство во последните денови со лет што слета на аеродромот во Рим во Фимичко, и оттогаш тие се изолирани, објави Министерството, пренесува Ројтерс.

Европските соседи на Велика Британија во неделата започнаа да ги затвораат вратите за патниците од Велика Британија, поради тревога за брзото ширење на вирусот корона, што доведе до случаи таму.

Досега е потврдено дека случаи на инфекција со овој нов вид на вирус се случиле во Данска, Холандија и Австралија. Италија е 4-та земја во која е потврдено присуство на вирус наречен VUI-202012/01 (првиот вирус под истрага во декември 2020 година).