Еден маж бил намерно застрелан во неговиот луксузен автомобил на Обиколницата во Софија во близина на раскрсницата со Симеоновско Шосе, пренесува БТВ.

Според непотврдени информации, убиецот бил маскиран. Ја чекал својата жртва на семафорот. По атентатот успеа да избега. Според телевизиски извори, убиениот е 46 години и е познат криминалец.

На лице место има полиција, а сообраќајот се пренасочува.

Нова ТВ пренесува дека според неофицијални информации, убиениот е сопственик на застапништво за автомобили. Тие исто така додадоа дека во автомобилот имало мало дете. Сигналот до полицијата е даден во 20.08. Брзата помош пристигна за 12 минути.

Николај Дракополов (46) е човекот кој беше застрелан во неговиот црн џип мерцедес Г-класа на софискиот бул. Симеоновско Шосе.

Тој е сопственик на застапништвото за автомобили Тони-Авто. Бил застрелан во главата додека чекал на семафор.

Министерството за внатрешни работи даде брифинг за убиството на 46-годишниот бизнисмен во Софија.

Човекот патувал во автомобилот. На предното седиште имало 11-годишно дете, но тоа не било повредено, а семејството го однело детето кога започнале истражни дејствија. На лице место пристигнал форензичар, претстои увид на местото на настанот. Ова го изјави градскиот обвинител на Софија Илијана Кирилова, која е на местото на злосторството.

Брифинг на МВР за убийството в София

Мъж е убит в София пред очите на дете (ВИДЕО+СНИМКИ) > Повече четете на: https://bit.ly/39NGqC1

Posted by Новините на NOVA on Tuesday, April 6, 2021

Отпрвин беа пронајдени две чаури. Треба да се направат сите испитувања што се прават во такви случаи. Таа потврди дека жртвата е сопственик на застапништвото за автомобили Тони-Авто.

Сигналот е даден во 20.04 минути на телефонскиот број 112 од возач на автомобилот, кој застанал на семафорот. Според првичните податоци, тој слушнал дека се пукало кон застреланото лице, кое има 46 години. Веднаш беше формирана организација, екипи на Софиската дирекција за внатрешни работи го оградија местото со цел да го зачуваат и да соберат физички докази, изјави директорот на софиската полиција Георги Хаџиев.

Постојат податоци за постоење на кривични регистрации, како и други податоци за него, но не можеме да споделиме повеќе информации што би ја попречиле истрагата, рече Хаџиев.