Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-572, Куманово-41,  Дебар-1, Штип-49, Прилеп-53, Тетово-28, Струга-34, Велес-42, Битола-92, Охрид-42, Кавадарци-18, Гостивар-11, Гевгелија-3, Струмица-34, Крива Паланка-11, Радовиш-6, Крушево-6, Кочани-14, Пробиштип-5, Демир Хисар-3, Македонски Брод-3, Пехчево-7, Берово-19,  Валандово-9, Виница-11, Делчево-11, Кратово-5,  Свети Николе-20, Кичево-33, Ресен-4, Неготино-11. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од: Скопје-150, Куманово-41, Дебар-4, Штип-36, Прилеп-42, Тетово-69, Струга-12, Велес-52, Битола-37, Охрид-11, Кавадарци-21, Гостивар-22, Гевгелија-11,  Струмица-36, Крива Паланка-4, Радовиш-5, Кочани-12, Пробиштип-8, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-4, Валандово-1, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-3, Кичево-16, Ресен-3, Неготино-8.

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 22562, активни 9479

• Куманово 3272, активни 924

• Дебар 421, активни 86

• Штип 2296, активни 502

• Прилеп 2378, активни 968

• Тетово 3320, активни 978

• Струга 1179, активни 337

• Велес 1590, активни 754

• Битола 1581, активни 789

• Охрид 1297, активни 564

• Кавадарци 969, активни 412

• Гостивар 1907, активни 628

• Гевгелија 598, активни 208 (37 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 108 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1454, активни 578

• Крива Паланка 366, активни 119

• Радовиш 365, активни 122

• Крушево 88, активни 55

• Кочани 1083, активни 316

• Пробиштип 305, активни 76

• Демир Хисар 157, активни 66

• Македонски Брод 136, активни 28

• Пехчево 95, активни 32

• Берово 306, активни 83

• Валандово 160, активни 52

• Виница 322, активни 160

• Делчево 374, активни 166 (96 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 135, активни 73

• Свети Николе 706, активни 217

• Кичево 1023, активни 426

• Ресен 369, активни 138

• Неготино 399, активни 250 (38 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3081 теста се преку: ИЈЗ-848, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-360, Биотек-287, МАНУ -329, Жан Митрев (Филип Втори)-170, Систина со PCR метода -275, лабораторија Лаор –32, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-91, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-71, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -489, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 303.281 тестирања на Ковид -19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 590

• Гази Баба – 1385

• Аеродром -1382

• Карпош – 1199

• Центар – 1157

• Кисела Вода – 1154

• Ѓорче Петров – 779

• Бутел – 513

• Шуто Оризари – 166

• Студеничани – 46

• Сарај – 136

• Арачиново -33

• Илинден – 238

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 106

• Петровец –116

• Зелениково -65

• Странец – 165

• Нераспределен- 18