Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, синоќа оцени дека премиерот на Македонија, Зоран Заев, не е политички наивен и дека знае дека неговите неодамнешни изјави за Бугарија не се точни.

Дачиќ посочува дека знае дека на Заев му треба согласност на Софија за да започне преговори за членство во ЕУ.

Во емисијата Хит Твит на ТВ Пинк, Дачиќ рече дека второто прашање е до каде ќе отиде Заев со тоа.

Дачиќ реагираше на изјавата на Заев дека Југославија е виновна за одвојувањето на Македонија од Бугарија и дека во таа земја имало бугарска администрација за време на Втората светска војна.

“Но, не ја прогласувајте бугарската окупација за администрација. Бугарите беа на страната на нацистичката Германија на Хитлер, а ние знаеме колку се сериозни бугарските злосторства. Тие ја плукаат нивната антифашистичка борба. Еве Југославија ја нема повеќе повеќе, што чекате. Ако беа толку многу желни за прегратка, тие не би ја чекале 2020 година “, рече Дачиќ.

Дачиќ додаде дека не би сакал никој да помисли дека жали за Југославија, која, како што вели, ја сака, но изјави дека денот кога е создадена бил несреќен ден за српскиот народ.

Софија бара три бугарски барања да бидат вклучени во рамката за преговори за Северна Македонија со ЕУ, односно да се формулира македонскиот јазик како официјален јазик на Северна Македонија, да има јасна рамка за спроведување на Договорот од 2017 година и Скопје да престане да тврди дека има македонско малцинство во Бугарија.

Бугарија не ја поддржа нацрт рамката за преговори со Македонија на состанокот на Европската унија на 17 ноември, блокирајќи го почетокот на разговорите за пристап на Македонија во ЕУ, но премиерот Зоран Заев, во понеделникот рече дека „договорот со Бугарија не е далеку“ тој верува дека ќе биде постигнат пред Советот на министри на ЕУ на почетокот на декември и најави средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Заев: Бугарските и македонските армии заедно го ослободија Скопје

“Имаше одредена администрација во тој момент на почетокот. Тогаш Бугарија се крена заедно со антифашизмот, се бореше за слобода, за демократија и е апсолутно дел од антифашистичкиот фронт. Бугарските и македонските војски ослободуваа територии: Крива Паланка, Куманово, целиот регион, Скопје И, тоа е прекрасен дел од нашата историја што нè прави уште пообединети … Должност на сите граѓани, а најмногу на нас политичарите, е да ги приближуваме нашите народи, бидејќи со многу години, тие нè држеа далеку со децении. Пред поранешна Југославија и за време на Југославија. Треба да бидеме заедно затоа што сме први соседи”, рече Заев претходно во интервју за Бгнес.