Гласачките места низ САД се отворени и во тек е гласањето за претседател. Гласачите избираат помеѓу актуелниот претседател на Републиката, Доналд Трамп и демократскиот кандидат eо Бајден. Веќе се објавени првите изборни резултати од две избирачки места.

Поранешниот американски потпретседател о Бајден ги освои сите пет гласа за претседател во Диксвил ноќ, мал град во сојузната држава Newу Хемпшир долж границата со Америка и Канада.

Соседниот Милсфилд ги отвори гласачките места по полноќ, но Трамп освои повеќе гласови од Бајден. 

Во ноќта Диксвил се гласаше неколку минути по полноќ и тоа е првото место каде беа објавени резултатите од гласачите, сметано на денот на изборите, пренесуваат американските медиуми. 
Традиционално, сите гласачи се собраа во салата за гласање во одморалиштето Балсамс да гласаат тајно откако избирачките места се отворија нешто по полноќ. 
Како што се наведува, гласањето на ова место е омилено за новинарите и набудувачите кои сакаат какви било навестувања за тоа каков ќе биде процесот на гласање, пренесува Танјуг. Сепак, гласањето на ова место не е секогаш добар показател за исходот на изборите, бидејќи, на пример, во 2016 година, сите гласови ги освои тогашната кандидатка Хилари Клинтон, која претрпе пораз.