Обраќајќи се на нацијата, премиерот на Ерменија, Никол Пашињан, објави дека акциите на азербејџанската армија во Нагорно Карабах ги водат 150 турски војници.

Според информациите на нашата армија, сириски платеници и терористи, како и турски специјалци, се вклучени во борбени операции, додаде Пашињан.

Тој додаде дека нападот врз Нагорно Карабах бил невиден по своите размери во 21 век.

Скоро една недела народот се противи на азербејџанско-турскиот терористички напад. Неговите димензии се без преседан, истакна премиерот на Ерменија.

Тој посочи дека десетици илјади азербејџански војници напаѓаат позиции во Нагорно Карабах.

Стотици тенкови и борбени возила, илјадници проектили и ракети, десетици авиони и стотици беспилотни летала, десетици илјади војници ја напаѓаат целата линија на контакт подолго време. Една позиција се напаѓа 150 до 200 непријателски војници. Овие напади се повторуваат, проследени со ракетни и артилериски напади, рече премиерот.

Според него, и покрај сите овие напори, азербејџанските вооружени сили не успеале да ги решат стратешките задачи.

Нашите војници и доброволци покажуваат примери на херојство и издржливост. Уништени се стотици непријателски единици на воена опрема, десетици авиони и хеликоптери, стотици беспилотни летала. „Човечките загуби надминуваат неколку илјади“, рече Пашињан.

Тој додаде дека борбите на линијата на раздвојување продолжуваат и денес, дека ерменската армија извршила успешни контраофанзивни операции, уништувајќи неколку специјални единици.

Пашињан рече дека не се сомнева во победата на ерменските сили.